Tenerife s malými dětmi

Skoro bych zapomněla jak je cestování boží věc a že jen málo co miluju víc. Mít slunce nad hlavou, objevit něco nového každý den, žít s myšlenkami v oblacích bez každodenních starostí… Ač tato cesta na Tenerife teda opravdu nebyla mimo prozkoumaná území, rok a půl strašení, zákazů a omezení jí dodal punc novoty a dobrodružství. Navíc to byla první tak trochu mimoevropská cesta ve čtyřech – já, manžel Štefan, životem již protřelá Maya (5,5) a benjamínek Alex (1,5). A líbilo se nám tam všem! …

…i když každému trochu něco jiného 🙂

Moje Tenerifské TOP 5

1. Sun, sand and sea

Nekonečná modř, hučení vln, lodičky, západy slunce, bosé nohy v křehkém písku nebo brouzdání plytkou vodou – to vše prostě miluju! Normálně se tedy i ráda koupu, ale Atlantik je spíše pro otužilce (dle pána v informační kanceláři má 17-18 stupňů v zimě a solidních 19 – 20 v létě), takže to jsme nechali na bazén, spolehlivě vyhřátý na 28. V našem složení na pláži probíhalo také hodně stavění hradů, hopsání do vln, piknikování a pojídání zmrzliny.

Náš hotel byl asi 10 minut chůze od Playa Fanabe, široké pěkné pláže se šedým pískem lemované restauracemi, bary a obchůdky a asi 15 minut od Playa del Duque, což je dle mého názoru nejkrásnější pláž ostrova. Světlý písek, rákosové slunečníčky, modro-bílé chatičky, lemovaná dramatickými útesy a upmarketovými kavárnami a obchůdky. Kdybych sem někdy jela s neomezeným rozpočtem, ubytovala bych se určitě v jednom ze zdejších hotelů v palácovém stylu!

2. el Teide

Doslova nad oblaky se dostanete, pokud se vydáte k nejvyšší hoře Španělska El Teide (3 715m), kterou obklopuje nejnavštěvovanější národní park Evropy. Vyhlídková serpentýnová cesta vede nejdříve přes obydlenou oblast do borovicových hájů, aby se za okrajem kaldery přehoupla do doslova měsíční krajiny.  Míříme k nejznámější vyhlídce v popředí s Roques de Garcia, kde se dá udělat i nenáročná procházka zakončená svačinkou ve zdejší kafeterii. Přímo na vrcholek tohoto stále aktivního vulkánu vede lanovka, ta ale není vhodná pro děti do 3 let, tudíž jsme ji museli vynechat. Výlet to byl úžasný, úplně do jiného světa, i když v našem případě tak trochu motoristický. Kdybych se sem vrátila někdy s většími dětmi, nevynechala bych v národním parku ani trekování, velmi polulární cyklistiku či pozorování hvězd.

3. Loro Park v Puerto de Santa Cruz

Loro park na Tenerife nelze minout. Snad každý autobus a každý druhý billboard hrdě ohlašuje, že tato ZOO byla na Tripadvisoru zvolena za TOP 1 atrakci na celém světě! Vysoká očekávání jsou naplněna snad hned v prvním pavilonu tučňáků. Pohyblivý chodník sem patrně  instalovat zkrátka museli, protože hned u vchodu jsem zkoprněla a měla pocit, že mě právě někdo unesl na Antarktidu 🙂 Úžasné jsou ale i mořská akvária, včetně medúzových válců a žraločího tunelu. Celá zoo je zarostlá bujnou vegetací a nechybí ani stezka korunami stromů s krmítky pro pestrobarevné papoušky. Třešnička na dortu jsou šou – s ptáky, lachtany, roztomilými delfíny a respekt vyvolávající s orkami. Pokud máte větší děti vřele doporučuji vzít si pláštěnku a ve splash zóně si dopřát velrybí sprchu.

4. tisíciletý Drago v icodu

Na výlet do Icodu se mi příliš nechtělo – z Costa Adeje je to pravděpodobně nejhůře dostupné místo, buď musíte obkroužit skoro celý ostrov po dálnici nebo se pustíte do serpentýn jiho-západního hornatého pobřeží. Jakmile jsme ale dorazili, nemohla jsme být příjemněji překvapena. Kromě hlavní atrakce – symbolu Tenerife, legendárního dračího stromu, který má prý úctyhodných tisíc let, jsme zde objevili krásnou zahradu, pěkné historické centrum městečka a dokonce i skleník s motýli.

5. půldenní výlety: útesy Gigantes, na katamaránu za velrybami, pyramidy v Guimaru

Kromě celodenních výletů je na Tenerife fajn, že se svými kompaktními rozměry nabízí i pěkné půldenní výlety. Prakticky všude na ostrově jste to totiž nejdéle za hodinu. Výlet k Los Gigantes, skalám tyčícím se přímo z moře až do výšky 800m, se doslova nabízí. Nejlépe je lze obdivovat z nedaleké pláže či při oblíbeném výletu na loďce.

Dalším jednoduchým výletem s dětmi jsou pyramidy v Guímaru, pozůstatky původní kultury před kolonizací Španěly. Zajímavostí je, že archeologický areál vlastní norský dobrodruh Thor Heyerdahl, který svými expedicemi na rákosových vorech ověřil teorii možnosti styků starých kultur a osídlení Velikonočního ostrova. V tomto duchu se zde také dozvídáme, že Kanárské ostrovy mohly být mezičlánkem na cestě mezi Evropou a Amerikou již dávno před Kolumbem. Areál je velmi příjemný, je zde i malá botanická zahrada, průlizka pro děti či kavárna.

Opravdová pecka je výlet lodí za delfíny a velrybami do průplavu mezi ostrovy Tenerife a La Gomera. Kytovci zde sídlí celoročně, takže pravděpodobnost jejich zahlédnutí je neustále vysoká, a to i v jakoukoli dobu dne. Jako nejstabilnější plavidlo, vhodné pro děti, nám byl doporučen katamarán, já s malým Alexem jsem si na loď sice netroufla, ale druhá polovina rodiny si to moc užila – výhledy na oba ostrovy, proplouvající lodičky a nechyběly ani hladké hřbety velryb!

Co na to ostatní?

Štefan byl nadšen především z hor,  palmovo – kaktusovo – borovicových lesů, a toho, že jsme se na ostrově s půjčeným autem prakticky nikdy nenudili. Od Alexe se názor těžko dozvědět, ale naprosto nezastavitelný byl při jakékoli příležitosti vrhnout se do vln Atlantiku či alespoň bazénu. Naopak svůj názor, a to často dost odlišný od našeho, si již dělá Maya. A co že se nejvíce líbilo jí? “Trampolína na pláži, čokoládová fontána, zmrzlina, minidisco a bazén. Pláž se mi líbila taky, ale voda byla strašně studená a v Loro parku se mi líbily skákající velryby, ale po cestě se mi udělalo trochu špatně” 🙂

Kam, s kým, jak a proč – praktické informace

Přesto že osobně preferuji individuální cestování, tentokrát jsme volili cestu s německou TUI, s letem z Vídně a ubytováním v hotelu GF Isabel na Costa Adeje. Rozhodnutí padlo na základě ceny v kombinaci s relativními jistotami CK v chaotické době covidové. Můžu říct, že jsme byli spokojeni se všemi službami, letem, hotelem i servisem na místě. Na Tenerife jsme byli 14 dní v období Vánoc.

Let Víděň – Tenerife south trval oběma směry cca 4 a půl hodiny. Letiště ve Vídni je klidné, poměrně dobře organizované a má príma hrací labyrint pro děti hned vedle nástupních gatů. Na palubě Austrian airlines chutné teplé jídlo i pití včetně vína a piva zdarma. Naopak chyběl zcela jakýkoli entertainment systém, ale na to jsme jako vždy připraveni vlastním tabletem (telefonem) se stáhnutými oblíbenými videi pro děti. S druhým dítětem jsme také pořídili ultra-skladný kočárek, který se v pohodě vejde do prostoru pro příruční zavazadla a tak je stále po ruce. Na obou letech, i když charterových, bylo dost místa, takže jsme se pohodlně rozvalili a schrupli na dvou trojsedačkách. Letiště pro cestu zpět na Tenerife je bohužel opakem toho Vídeňského – špinavé, chaotické a přeplněné.

Hotel GF Isabel je zaměřený na rodiny s dětmi, všechny pokoje mají oddělenou ložnici, obývák s plně vybaveným kuchyňským koutem, koupelnu a pěknou terásku odkud jsme každodenně pozorovali západ slunce nad Atlantikem. 3 bazény se svažujícím se dnem pro malé děti, všechny vyhřívané na cca 28 stupňů, takže i v  chladnější dny se vždy dalo okoupat. Dětský klub pro děti od 3 let, s aktivitami přes den, atrakcemi u bazénu (opičí dráha na vodě, vodní koberec) a oblíbené večerní minidisco následované pozdější kabaretní zábavou pro rodiče a větší děti. Miniklub přes den byl omezen na 10 dětí a bylo nutné se registrovat a minidisco na „distančních“ značkách. Restaurace byla dobrá, s dětským pultem, žádný michelin, ale manžel si párkrát dobře pochutnal a ani já, jako vegetariánka jsem hlady netrpěla. My jsme měli polopenzi, ale spousta rodin měla jen snídani a na večeře si chodili do restaurací na pláž, kterých je na Playa Fanabe opravdu bezpočet.

Služby TUI byly v podstatě bezchybné – ještě doma jsme si stáhli jejich appku, kde jsme měli všechny aktuální informace, včetně letů, transferů, měnících se covidových předpisů atd. Delegát uměl anglicky, byl v hotelu skoro každý den, ochotně poradil. Také jsme od nich kupovali krásný katamaránový výlet na velryby.

Kromě toho, základním úspěchem výletu bylo vypůjčené auto, které jsme měli na týden, od malé místní agentury od naproti hotelu – včetně dětských sedaček a pojištění za cca 40eur/den.

Více inspirace pro cesty s malými dětmi najdete v záložce S prckem v batohu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *