Balaton s dětmi

Největší středoevropské jezero je dnes z mnoha ohledů takřka ideální destinací. Jeho tyrkysová hladina posetá bělostnými plachetnicemi pokrývá teploučkou vodu na koupání, letoviska severního pobřeží skrývají aristokratické paláce i romantická zákoutí chalup s rákosovou střechou, na vinicích zraje zlatavé víno a vše je navíc za poměrně příznivé ceny. Pro Maďary je Balaton národní pýchou a stal se i mou zdejší oblíbenou destinací. Alespoň na pár dní sem míříme každý rok, své jsme si zde našli jako romantický pár, stejně jako nyní již čtyřčlenná rodina. Cesty do blízkých bezpečných zemí bez nutnosti cestovat letadlem jsou nyní navíc  žádané více než kdykoli dříve.

Balaton je zvláště vhodnou a oblíbenou destinací pro rodiny s dětmi – přečtěte si krátké tipy kam jet a co tam dělat!

Kam jet? I když je u rodin s dětmi oblíbenější masová jižní strana okolo Siofoku, rozhodně doporučuji jet na stranu severní okolo Balatonfuredu, která je mnohem krásnější, komornější a je zde více aktivit jiných než samotné koupání.

Kde se ubytovat? V Maďarsku zatím bohužel nedošlo k rozvoji kvalitních malých penzionů a ubytování na dobré úrovni dle mých zkušeností získáte jen ve velkých čtyřhvězdičkových hotelích. Pro děti jsou zvláště vhodné:

Hotely sítě Danubius, zvláště all inclusive Marina v Balatonfuredu s dětským bazénem, klubem a aktivitami

Club Tihany s vynikající nabídkou vodních sportů a možností pronájmu samostatné chatičky

Kousek od Balatonu, ale naprosto perfektně zařízený pro děti hotel Kolping

Nejzajímavější aktivity pro rodiny s dětmi:

  1. Koupání – není to žádné překvapení, vaší nejoblíbenější aktivitou pravděpodobně bude koupání v teploučké a mělké vodě Balatonu, popř. u hotelového bazénu. Jelikož je Balaton plytký, rychle se prohřeje a je teplý už i v červnu. Přestože má blátivé dno, voda je velmi čistá a díky kombinaci specifických minerálů má často krásnou tyrkysovou barvu.
  2. Vodní sporty – najdete zde prakticky vše od šlapadel, supů, přes windsurfing až po možnost vyzkoušet oblíbené plachtaření. Zapiště sebe nebo jen své děti do jednoho z letních kurzů plachtaření např. v Jachtovém klubu Balatonfuredu
  3. Kola – Balaton obepíná 200km dlouhá cyklostezka vhodná pro rodiny s dětmi. Pokud se nechystáte zrovna na cykloexpedici, vyražte alespoň na krátký výlet, kola si jednoduše půjčíte skoro v každém hotelu!
  4. vyhlídková plavba po Balatonu – každé městečko na jezeře má svou marínu odkud vyjíždí pravidelná veřejná lodní doprava- můžete se tak po jezeře podívat doslova za pár forintů. Romantičtější variantou je komerční vyhlídková plavba, třeba při západu slunce nebo ve stylu pirátů. Rozmanitou nabídku najdete v maríně Balatonfuredu.
  5. výlet na poloostrov Tihany – nejkrásnější městečko Balatonu se tyčí na kopci nad jezerem a nabízí krásné výhledy, klikaté kamenné uličky, levandulové pole, naučnou expozici i rohaté krávy. Vyražte sem až na podvečer, kdy odjedou zájezdové autobusy.
  6. pokud s sebou máte auto, můžete prakticky každý den vyrážet na výlety do okolí. Mezi další oblíbené cíle na severní straně Balatonu patří: jeskyně s podzemní řekou Tapolca, barokní zámek v Kesthely, národní park s původními druhy zvířat Kisbalaton i městečko Veszprém s krásnou ZOO.

Zaujaly vás tipy? Přečtěte si celý článek!

článek, který mi vyšel již před dvěma lety v magazínu Koktejl je stále aktuální:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *