SV Mallorca s malými dětmi

Jen málokterá rodina s malými dětmi na svých cestách mine Baleárské souostroví. Plytká, klidná, tyrkysová voda a celkově velmi malebné prostředí v kombinaci se špičkovými španělskými službami z nich dělají skoro povinnou rodinnou dovolenou. Když jsme tedy v červnu 2021 přemýšleli nad prvním pocovidovém výletě a také nad první leteckou dovolenou ve čtyřech s ročním Alexem a 5ti letou Mayou, volba padla právě na Mallorcu.

Vzhledem k situaci  jsem vše plánovala až na poslední chvíli, přímo přes stránky hotelu zarezervovala první family hotel, který mi padl do oka, koupila letenky od Wizzairu a  za týden jsme se již vyhřívali na pláži. Ubytováni jsme byli v prakticky bezchybném hotelu Iberostar Pinos Park na severo-východním pobřeží, nedaleko letoviska Cala Ratjada. Jelikož je Mallorca vcelku velký ostrov a my s sebou měli ročního Alexe, bohužel jsme se nedostali na některé vzdálenější atrakce jako hlavní město Palma, historická městečka Valldemosa a Solér či mys Formentor, ale zato jsme důkladně prozkoumali její severovýchodní část. Zde jsou naše top zážitky:

Naše TOP 5 v SV Mallorce 

1. staré město Alcudia a Cala d`Or

Největší “hitovkou” zmiňované oblasti je staré město Alcúdia od jejíhož přístavu se táhne jedna z nejkrásnějších pláží ostrova. 2m široké, 6m vysoké hradby ze 13. století ve svém nitru stráží úžasně dochované kamenné středověké městečko. Jeho křivolaké uličky, malované okenice lemované barevnými květináči, náměstíčka s kavárnami a nekonečné množství obchůdků láká k večerním promenádám. Koupit zde můžete vše od levných suvenýrů až po krásné “butikové” kousky, posedět u vína, nebo jako my vyplenit místní zmrzlináře.

Od přístavu Alcúdia se táhne několik kilometrů dlouhý půlměsíc bílého písku který zahrnuje hned několik velmi oblíbených letovisek. Prakticky všechny jsou perfektní pro rodiny s malými dětmi, pláž je široká, lemovaná hotely, voda křišťálově čistá, úplně klidná a velmi plytká. Letoviska podél Alcúdského zálivu jsou živá, najdete zde supermarkety, restaurace, obchůdky se suvenýry a pouťové atrakce pro děti. Nám se nejvíce líbilo v okolí Cala d`Or.

2. Dračí jeskyně

Další velkou atrakcí Mallorcy jsou krápníkové jeskyně, v čele s dračími – Coves del Drac, jež Julius Verne označil za nejkrásnější jeskyně světa. Jméno mají podle legendy ve které zde dříve střežil drak s hadím tělem a křídly netopýra vzácný poklad. Dnes je návštěva jeskyní dokonale propracovaným turistickým zážitkem. Cesta vede po schodech dolů, kolem tisíců nasvícených stalagmitů i stalagmátů a jezírek až do podzemního amfiteátru. Tam se všichni usadí a čekají na hudebníky, kteří připlují po lodičce a zahrají cca 15min představení potemnělému auditoriu.

Jelikož jsme zde byli „v době covidové“, museli jsme lístky rezervovat předem, pohybovat se jen s průvodcem, ve skupině a mít roušku. Jeskyně jsou krásné, ale určitě spíše vhodnější pro větší děti. Moje obavy z toho jak se ve tmavém prostoru se spoustou maskovaných lidí bude líbit malému Alexovi se začaly naplňovat jeho rostoucí nervozitou, která ale naštěstí a k mému velkém údivu naprosto opadla při prvních smyčcových tónech koncertu.

3. Arta a Ses Paises

Další středověké městečko Arta neleží v těsné blízkosti žádného velkého letoviska a tak stále sálá klidem venkova. Již z dálky ji prozradí kopec jemuž vévodí kamenný hrad a na jeho úbočí další dominanta, poutní katedrála sv. Salvadora. Opačným směrem – z hradu dolů – je výhled také krásný, stovky starých bílých domů s terakotovými střechami mezi svícemi vzrostlých cypříšů a za nimi rozeklané pohoří Serra de Llevant. Po prohlídce hradu a kostela si můžete odpočnout na pěší zóně starého města, plného kaváren, restaurací a obchůdků. Pro zvídavé děti jsou hradby a labyrint uliček jako dělané, ale naopak nekonečná schodiště příliš nepřejí těm nejmenším v kočárcích.

Pro milovníky historie je velmi zajímavou zastávkou i osada původní talayotské kultury z doby bronzové Ses Paises, která leží na okraji Arty. Lidé si zde před 3000 lety vybudovali vesničku kruhových obytných domů i se strážní věží z megalitů, tj, gigantických kamenů. Návštěva Ses Paises je dnes pohodovým zážitkem, příjemnou procházkou v dubovém háji.

 

4. Font de sa Cala a Cala Ratjada

Ač mám za sebou stovky a stovky noclehů v hotelech do 10USD na noc, s rostoucím počtem roků a dětí opravdu oceňuji zázemí dobrého hotelu a dalo by se říct, že s hotelem do značné míry stojí a padá úspěch dovolené. A tentokrát jsem se výběrem strefila do černého. Vše, co o hotelu Iberostar Pinos Park můžu říct je že je skvělý. Kromě služeb (o nichž více v praktických informacích) byl i na naprosto nádherném místě. Pláž Font de sa Cala je krásná zátoka s pouhými dvěma hotely a krásným pobřežím stíněným vysokými piniemi. Hlavní pláž se dokázala přes odpoledne vcelku naplnit, ale podél severní strany zátoky vedla malebná cestička k vedlejší pláži, kde nikdy nebyl nával a panovala zde pohoda a klid ještě-neobjevených destinací.

Jen pár kilometrů odtud jsme několikrát navečer navštívili městečko Cala Ratjada, které má příjemnou přímořskou promenádu s díly místních umělců, kavárničkami a několika obchůdky.

5. výlet lodí se skleněným dnem ke Cala Millor

Dalším s dětmi v celku nenáročným výletem je vyhlídková plavba lodí se skleněným dnem podél pobřeží s koupací/ obědovou přestávkou v Cala Millor. Výlety lodí mám u vody vždy ráda, dají člověku novou perspektivu, pohled na okolí a vítr do vlasů.

PRAKTIcké informace

Let – jak jsem již zmiňovala, letěli jsme s Wizzairem, let proběhl úplně v pohodě, i když mu předcházela řádná covidová papírovačka. Alex svůj první let zvládl na jedničku – navíc k již odzkoušeným tipům jsme letos koupili kočárek vhodný do letadla, což usnadnilo cestu především z gatu po letišti. Letiště na Mallorce je pěkné, moderní, čisté a prostorné.

Hotel Iberostar Pinos Park jsem rezervovala přímo přes jejich webové stránky. I když není nejlevnější, můžu maximálně doporučit, služby za tu cenu určitě stojí. Pokoje byly prostorné (obývák, ložnice a malý kuchyňský pult), krásný výhled na moře, jídlo výborné, personál naprosto profesionální, bez jediné chybičky. V hlavním atriu byl pěkný bazén pro dospělé i děti. V piniovém háji za hotelem byl další dětský bazén, dětský klub s aktivitami pro děti každé dopoledne a odpoledne (bez dozoru rodičů myslím od 4let), velké dětské hřiště a venkovní divadlo, kde bylo každý den minidisco a potom různá kabaretní zábava. Ostatní zákazníci byli jen Němci, takže předpokládám, že bude možné sehnat od německých CK, naopak žádná česká CK tento hotel nenabízela.

Auto: na celou dobu jsme měli půjčené auto – zase maximální spokojenost od pana Chmelníčka,  vyzvednutí přímo na letišti, cena cca 45 EUR/den včetně 2 autosedaček.

Závěr

Mallorca je jistě velmi turistická „profláknutá“ destinace, ale opravdu musím říct, že pro rodinu s malými dětmi je perfektní, Počet turistů je v zásadě hlavní mínus, jinak krásná bukolická krajina, historické městečka, kultura, dobré jídlo, nádherné pláže, super-čisté tyrkysové moře na mnoha plážích mělké a snadno přístupné, vynikající služby. Všechno hyper super 🙂

Další tipy na výlety / dovolenou s dětmi v Evropě i mimo najdete zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *