Korfu a jižní Albánie s malými dětmi

Pohoda a zázemí řeckého ostrova a dobrodružství mysteriózní Albánie – zkrátka zažít to nejlepší hned ze dvou zemí bylo cílem naší letošní rodinné dovolené. Korfu netřeba představovat – krásné hlavní město Kerkyra, dramatické pobřeží a zelené vnitrozemí z něj v minulosti udělaly oblíbené místo císařovny Sisi či císaře Viléma, rodiště prince Filipa, dějiště románů bratrů Durelových, Odyssei i dobrodružství Jamese Bonda. Korfu je prý jeden z nejpohlednějších řeckých ostrovů, ale zároveň nejméně řecký. Blíže je totiž k Albánii od které jej dělí pouhých 6km a cca 1h plavba trajektem. Oproti tomu záhadná Albánie, desetiletí uzavřená země z níž se nyní vrací první várky nadšených návštěvníků. Z průvodce jsem se dočetla, že jedny z nejkrásnějších míst země jako UNESCO památky Butrint či Gjirokastir se nachází právě v její jižní části, takže se toto spojení přímo nabízelo. Z návštěvy Albánie jsem měla ale také obavy, s malými dětmi obvykle hledáme bezpečí a pohodlí, proto jsme zde nakonec strávili jen pouhé 2 dny. Žádné z obav se ale nenaplnily, naopak Albánie zcela předčila všechna očekávání především naprosto bezkonkurenční vřelostí svých obyvatel a její návštěvu bych chtěla všem vřele doporučit. Tento výlet jsme uskutečnili v srpnu 2022, se dvěma malými dětmi 2 a 6 roků.

Jaké byly tedy naše TOP zážitky? 

1. Gjirokaster (Albánie)

Exotika v Evropě je skoro protimluv, ale v tomhle městečku v otomanském stylu má skutečně člověk pocit jakoby se přenesl do orientálních dálek. Jen co překonáme horské průsmyky na cestě ze Sarandy, otevře se před námi údolí řeky Drin střežené celou armádou monumentálních věžových domů korunovaných hradní pevností. Staré město je zapsané na seznamu UNESCO a v jeho ulicích mezi bělostnými staveními s břidlicovými střechami to stále žije. Turistické obchůdky a restaurace sousedí s podniky pro místní, večer se tu chtějí všichni bavit, hraje hudba, zpívá se i tančí a ráno slunce vítá muezín. Kromě bazaaru je zde možné navštívit několik tradičních domů a pevnost s tajemnými tunely i krásnými výhledy.

2. hlavní město Kerkyra a okolí (Korfu)

Hlavní kulturní atrakcí Korfu je jeho hlavní město Kerkyra (UNESCO), které vypovídá historii svých vládců přímo ve svých ulicích. Najdeme tu staré město i pevnost z dob Benátčanů, elegantní Esplanádu postavenou Francouzi i britský guvernérův palác. Ulice jsou plné butiků a kaváren a v neděli dopoledne i bití zvonů, věřících a zapálených svíček.

Ve bezprostřední blízkosti hlavního je hned několik zajímavých míst. Snad povinnou zastávkou je prázdninový palác Achilleon vybudovaný Sisi. V době naší návštěvy byl interiér zavřený kvůli renovaci, ale i procházka v terasovitých zahradách s úžasným výhledem napoví proč rakouská císařovna toto místo milovala. Blíže k městu je kombo několika nejfotografovanějších míst ostrova: nejznámější je klášter Vlachérna, fotogenicky umístěný na skalnatém ostrůvku. Na přilehlém mostíku je nejlepší místo k pozorování přistávajících letadel, které tudy prolétají ve finálním přistávacím manévru jen několik desítek metrů nad našimi hlavami.  Nasednout se dá i na loďku a za 10min jste již na útulném Myším ostrově korunovaném kostelíkem z 12.stol.

3. Butrint (Albánie)

Pozůstatky tohoto antického a byzantského města jsou další velkou atrakcí Albánie a památkou UNESCO. Navíc leží přímo na pobřeží, doslova na dohled Korfu a tak jsou oblíbeným jednodenním výletem pro turisty řeckého ostrova. V dopoledních hodinách naší prohlídky zde byl příjemný počet turistů zato pekelné horko v kombinaci s vlhkostí lesa ve které se areál nachází. Příjemnou procházkou navštívíme kruhové baptisterium, vysoké zdi baziliky, římský amfiteátr i Benátský hrad. Prohlídka je velice relaxovaná, památky jsou blízko u sebe, nejsou zde žádné no-go zóny ani směry prohlídky, takže ideální místo pro děti, které si z vykopávek udělají velké hřiště.

4. útesy u Paleokastritsy a Lipiades (Korfu)

Hned po hlavním městě je druhým nejnavštěvovanějším místem ostrova letovisko Paleokastritsa a přilehlé vesnice, které leží ve velmi působivé krajině hlubokých zátok, vysokých útesů a zeleně cypřišů, olivovníků a pinií. Za každým rohem se vám otevře krásnější a krásnější výhled a pokud se vydáte nahoru do vesnice Lakones, máte celou oblast jako na dlani. Přímo v Paleokastritsy je údajně nejkrásnější klášter ostrova Pangía Theotóku, který navštěvujeme na podvečer a jsme odměněni minimem turistů a krásným zlatavým světlem ozařujícím celou scenérii.

Hned vedle, ve vesnici Lipiades jsme také byli ubytováni. Kulisy má taktéž nádherné, ale jinak bych tuto oblast doporučila spíše jen na jednodenní výlet než místo pobytu – na pláže obou letovisek se totiž sjíždí turisté z celého ostrova, pláže jsou přeplněné a voda ne zrovna nejčistší. V průvodcích jsme se také dočetli o plážích, kam se dá dostat jen lodí, ale dle provozovatelů lodí ve dny kdy bylo klidné moře byly tyto pláže tak přeplněné, že na ty nejbližší už ani nemohli turisty vozit. Nutno teda dodat, že v srpnu 2022 byl v Řecku údajně all time rekord co do počtu návštěvníků a tak to tam taky vypadalo. 

Když už se do této oblasti dostanete, chtěla bych doporučit zajít si na jídlo – nejlépe večeři do vesnice Doukades. Na toto místo jsme narazili náhodou, ale rozhodně jsme nebyli jediní, kdo o zdejších restauracích věděl. Hned několik tradičních taverniček je rozmístěno kolem malého náměstí a vedlejší plácek, u kostela, zřejmě funguje jako společenský dům pro místní. Se západem slunce se muži nahrnou do kavárny, ženy klábosí na lavičce a děti se na koloběžkách a odrážedlech prohání kolem kašny. 

5. best of the rest – severní  okruh ostrovem (Korfu)

Na Korfu jsme měli 5 dní půjčené auto a projezdili křížem krážem celou severní polovinu. Je zde několik pěkných zastávek:

nejvyšší hora Pantokrátor (906m) – serpentýnová cesta je odměněna krásným výhledem na celý ostrov a navíc příjemným klášterem přímo na vrcholku této dominanty ostrova

mys Drastis – dramatické pískovcové skály na severo-západním výběžku ostrova

městečko Kassiopi – asi nejhezčí městečko, co jsme na ostrově viděli – přístav obklopený kavárničkami, na kopci stará pevnost, pěkná pěší zóna s vkusnými obchodíky

pláž Kalamaki – široká písčitá pláž s minimem turistů, velmi mělká voda ideální pro batolata

pobřeží mezi Barbati a Kouloura – svažité dramatické pobřeží na úpatí Pantokrátoru podle mě skrývá nejmalebnější kousky pobřeží Korfu

Praktické informace:

Na Korfu jsme letěli s CK Exim z Brna a vybrala jsem hotel Blue Princess v zátoce Lipiades na základě jeho krásné lokace. 

Charterový let  se Smartwings byl krátký 1,5h, bezproblémový, na cestu zpět jsme měli zpozdění cca 2 hodiny, což je při přetíženosti letišť letos pochopitelné. Letiště na Korfu bylo neskutečně narvané,doslova hlava na hlavě, ale s dětmi jsme měli všude přednost.

Hotel Blue Princess má opravdu velmi pěkné umístění u dramatické zátoky, obklopen pískovcovými skalami porostlými piniemi a cypřiši. Pokoj byl prostorný, čistý, zrenovovaný a s výhledem na moře. Tím výčet pozitiv ale končí a dlouhému výčtu negativ se raději vyhnu. Jen zmíním že hotel považuji za nevhodný pro rodiny s malými dětmi, umístění v kopci nám nevadilo, ale hotel nemá dostatečné vybavení pro děti – židličky, postýlky ani inzerované hřiště a ve venkovní jídelně je hejno vos. 

Napsala jsem do CK Exim i reklamaci, že jsem vybírala z hotelů vhodných pro rodiny s dětmi a realita je dost jiná, ale dozvěděla se, že hotel odpovídá místním standardům. Sebereflexe nulová. No, po předchozích 2 dovolených ve Španělsku (Mallorca a Tenerife), kde jsou služby na špičkové úrovni, to byl opravdu strmý pád a do Řecka bych se určitě nevrátila do méně než 4* hotelu a když už to vychází levněji s CK, tak zůstaneme u TUI s odletem z Vídně, jejichž výběr a popis hotelů nám zatím vždy vyhovoval.

Půjčení auta – na 5 dní jsme měli půjčený šikovný Fiat Panda přímo z půjčovny hotelu. Ceny byly skoro dvojnásobné oproti loňské Mallorce – platili jsme 70EUR/den včetně dvou sedaček.

Výlet do Albánie:

Zaplatili jsme klasický jednodenní “fakultativní” výlet s Ionian cruises, ale s pomocí delegátky si domluvili návrat o den později. Fakultativní výlet zahrnoval shuttle z hotelu do přístaviště, trajekt do Albánie (1h), autobus do Butrintu, komentovanou prohlídku, oběd v Sarandě, zaregistrování pasů pro pasovou kontrolu v Albánii a nazpět zase trajektem a shuttle busem. Transfery byly zdlouhavé, ale jinak byl výlet fajn a paní průvodkyně nám dala spoustu zajímavých info 🙂

Taxi ze Sarandy do Gjirokastiru jsme se domlouvali až na místě – cena je 50E one way. Oba taxikáři byli velmi milí, cesta trvá 1h a je úplně nová.

Hotel v Gjirokastiru Kalemi 2 jsme rezervovali přes booking a sám o sobě byl highlightem celé dovolené. Nádherně zrenovovaný historický dům s vyřezávaným obložením a autentickými doplňky, neuvěřitelně milým a ochotným personálem a fantatickou snídaní s výhledem na celé horské údolí.

Další inspiraci pro cesty s malými dětmi najdete zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *