Budapešť s menšími dětmi

5 zaručených tipů na prodloužený víkend přímo od místní rodiny!

Císařský hrad s tajemnými katakombami, zpívající fontána, vyhlídkový balón, hroši koupající se v termální vodě, cukrárny na každém rohu či obrovské parky na vyřádění. A mezi tím vším žádná nudná MHD, ale jízda vyhlídkovou historickou tramvají, na cyklomobilu, nejstarším kontinentálním metrem, zubačkou nebo dokonce vláčkem, který obsluhují děti. Lákadel, která v jednom z nejkrásnějším měst čekají vaše děti (i vás) je nespočet a jakožto mnohaletá rezidentka a matka dvou dětí mohu říci, že z Budapeště dělají také jedno z nejvíce child-friendly měst na světě.

1. Od Parlamentu k Bazilice vyhlídkovou tramvají

Kde jinde začít, než u nejznámější budovy Budapeště – neogotického Parlamentu, který svou krásou a ohromující velikostí zaujme malé i velké. Nejdříve se pokochejte výhledem na něj z Markétina mostu a potom prozkoumejte jeho impozantní, zlatem vykládané haly a schodiště. Prohlídka interiérů vás zavede i k nejstřeženějšímu pokladu budovy – maďarským korunovačním klenotům. U Parlamentu naskočte na super-scénickou tramvajovou linku č.2, jejíž trasa vede po Pešťanském nábřeží s výhledem na Dunaj, visutý most se strážními lvi a Hrad. Vystupte až na stanici Vigató tér, kde si přímo na dunajské promenádě můžete dát oběd, zatímco děti pošlete hledat oblíbené bronzové sošky holčičky se psem či malé princezny na zábradlí. U hotelu Intercontinental odbočte do města a pěšky pokračujte cca 500m na Erzsébet tér, pojmenované po císařovně Sisi, kde děti zaplesají nad obřím ruským kolem Budapešť eye s krásným výhledem na nekonečné střechy. Na náměstí to vždy žije – ve skate parku pilují techniku mladí frajeři a zvláště v létě si lidé s kelímkem nápoje chladí nohy v okrasném bazénku. Doplnit cukr můžete cestou k další dominantě Budapeště – bazilice svatého Štěpána, vyhlášenou zmrzlinou ve tvaru růže Gelarto Rosa, která se prodává  jen pár kroků od jejího impozantního portálu.

Tip na zimu: V období adventu je právě tato část Budapeště nejkrásněji vyzdobená a mezi Bazilikou, Erzsébet tér a blízkým Vorosmarty tér probíhají adventní trhy. Nejkrásněji je podle mě dekorované náměstí před Bazilikou, na Vorosmarty tér zase probíhají různé koncerty a jelikož je náměstí prakticky zaplněno stánky s občerstvením, jistě odtud nebude odcházet hladoví. Vynechat v zimě nesmíte ani bruslení na největším evropském kluzišti v parku Varosliget.

2. Za bunkry a princeznami na hrad

Druhé straně řeky –  Budínu –  jasně dominuje obrovský komplex královského hradu, pokračující podél pahorku až k Rybářské baště. Jak jinak nahoru než kultovní zubačkou – druhou nejstarší v Evropě – jejíž dva vozy se jmenují Margit a Gellért, neboli česky Markéta a Jaromír. Nahoře se můžete vydat nalevo na průzkum královského paláce a jeho nádvoří (interiéry dnes slouží jako národní galerie) či napravo kolem sídla prezidenta, přes hradní čtvrť až k Rybářské baště. Kluky zaujme, že celé hradní návrší je protkáno labyrintem, který za druhé světové války sloužil jako podzemní nemocnice a za komunizmu jako super-tajný nukleární bunkr. Dnes tuto historii můžete prozkoumat hned ve dvou muzeích – Hospital in the rock a  Buda Castle Labyrinth. Holčičky se možná zase rády zastaví v nejstarší cukrárně města s původním interiérem Ruszwurm, kam si i Sisi posílala svou komornou pro oblíbené záviny. I když rybáři kdysi hlídali zdejší úsek městských hradeb, dnes je na Rybářské baště již nehledejte. Naopak spíš budete hledat nejlepší úhel pro focení a selfie, s točitými schodišti, balkóny, sloupořadími a úchvatným výhledem k Parlamentu je dnes totiž nejfotogeničtějším místem celé Budapeště. Pokud toho ještě stále nemáte dost, vydejte se cestičkou k veřejným záchodkům (taky se může hodit :-), hned za nimi je totiž skryté kouzelné dětské hřiště ve stylu středověkého hradu.

3. Cyklomobilem po Margitině ostrově

Pokud jste již prozkoumali všechny hlavní atrakce města, dopřejte si trochu odpočinku na dunajském Margitině (Markétině) ostrově. Kdysi klášter, již více než 100 let slouží jako veřejný park, což dokazují zdejší majestátné staleté platany.  Hned u vstupu se zastavte u zpívající fontány, potom si vypůjčete rodinný cyklomobil a vydejte se na průzkum. Mezi oblíbené zastávky patří minizoo či růžová zahrada. Velká pláň pod vodárenskou věží je zase jako stvořená pro piknik či hru s frisbee. Pokračujte až na druhý cíp ve stylu japonské zahrady s umělými jezírky. Cestou se můžete zastavit i na jednom ze třech oblíbených dětských hřišť, nebo, pokud vás láká voda na koupališti Palatinus s celoročními termálními bazény. Když dostanete hlad, žádný problém, na Margitině ostrově je několik moderních bufetů, kde seženete výletní stravu od langošů a zmrzlin, přes smažený sýr či klobásku až po oblíbený trdelník a cukrovou vatu. Margitin ostrov je oblíbenou destinací pro turisty, stejně tak jako domácí a jednoduše se vám může stát, že zde strávíte celý den.

 4. Városliget – ZOO, lázně, balón, dům hudby a mnohem víc

Další částí Budapeště, kde s dětmi klidně strávíte i celý den je Városliget, komplex parků a volnočasových atrakcí.  Nejstarším kontinetálním metrem č.1 se necháte dovést na zastávku Széchenyi fürdő a hned na první pohled si všimnete několika umělých jezírek. Jedno slouží v zimě jako atmosferické kluziště (umělé největší a druhé nejstarší v Evropě) a v létě zde můžete pádlovat či šlapat na malé loďce. Hned za ním můžete z jedné strany spočítat všechny maďarské kmenové vůdce na Náměstí hrdinů nebo z druhé strany prozkoumat letohrádek Vajdahunyad, který byl postaven jako miniatura skutečného rumunského hradu rodu Hunyadyovců a nesprávně se mu přezdívá Drákulův hrad. Varosliget v posledních letech prochází velkou rekonstrukcí a k novým atrakcím, které poutají nejvíce pozornosti patří i vyhlídkový heliový balón a  budapešťanská Chobotnice – ultramodení Dům hudby s přílehlým zvukovým hřištěm.   

Největšími tradičními atrakcemi jsou ale ZOO a lázně Széchény. Budapešťanská ZOO je se svými kompaktními rozměry ideální pro rodiny s dětmi a mezi její největší zajímavosti patří třeba secesní pavilon slonů, nebo hroší bazén,  jehož obyvatelé se díky léčivé termální vodě pyšní nevídanou plodností s potomky rozesetými po zoo celé Evropy. Bomba bude, až se jednoho dne otevře i přilehlý biodóm, jeho dokončení se však kvůli překročenému rozpočtu neustále protahuje. Lázně Széchényi jsou největším lázeňským komplexem v Evropě a jeho neobarokní kulisy ukrývají především ozdravné bazény bez atrakcí pro děti, ale v zadní části venkovního areálu se nachází rodinný bazén s příjemnou vodou 36st a divokou řekou. 

5. Dětskou železnicí do budínských hor

Češi si Maďarsko představují jako nekonečnou placku a také mají z větší části pravdu, ale věděli jste že přímo v Budapešti je městská část zvaná “horský obvod”? No, o skutečné hory se úplně nejedná, ale zdejší zelené pahorky jsou domovem ambasadorů i nejbohatších Budapešťanů a výletním cílem všech ostatních. Vy se sem dostanete především pokud jste vyznavači outdooru a přírody nebo pokud máte doma malého milovníka vláčků. Krom další zubačky a dokonce i lanovky totiž na vyhlášený Janos hegy vede skutečná dětská železnice. Scénickou trasu kterou projíždí několik v dobrém počasí otevřených vagónů totiž především v době letních prázdnin obsluhují děti. Strojvedoucí je dospělý, ale prodej a kontrola lístků, stejně jako vypravení vlaku jsou v režii dětí, které se na tuto neobvyklou brigádu hlásí dlouho dopředu a k přijetí se musí prokázat excelentními výsledky ve škole. Nudit se nebudete ani nahoře – obvyklé kroky vedou od “začarované” vyhlídkové věže na Janos hegy, kolem dvou dětských hřišť až po bufety na Normafě. Na loukách jsou i ohniště k opékání i piknikové stolečky a zarytí sportovci v lese objeví i lanové centrum.

Že je toho mnohem více? Ano! Městská tržnice, Gellert hegy a lázně či největší akvárium Střední Evropy – Tropicarium a mnohé mnohé další! Pokud nenajdete informace ohledně vhodnosti pro děti v běžných průvodcích, neváhejte mě kontaktovat – ráda poradím 🙂

Praktické rady:

  • na každý z bodů výše si vyhraďte nejméně půl dne
  • nebudu uvádět konkrétní hotel k ubytování, prakticky si můžete najít třeba přes booking co se vám líbí, ale doporučuji volit V.district (centrum podél řeky od parlamentu k centrální tržnici), nebo I. district (okolí hradu na straně Buda). Idyla panuje i na Margitině ostrově. Naopak nedoporučuji oblíbený VII. district, který se večer mění na jedno velké party place a je velmi hlučný a špinavý.
  • stáhněte si aplikaci Budapest GO, přes kterou jednoduše koupíte pass na MHD, vyhledáte trasy a časy odjezdů. Revizoři stojí prakticky u každého vchodu do metra, takže jezdit na černo se určitě nevyplatí!
  • do Budapeště se dostanete letadlem, autem, autobusem, ale podle mě nejlépe vlakem na nádraží Nyugati, které sousedí hned s V. obvodem, ideálním na ubytování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *