S dětmi na rajský Mauricius

Klenot Indického oceánu, tropický ráj či ostrov snů jsou jen některé z přirovnání, které se ve spojení s Mauriciem dočtete. Tolik chvály většinou vytváří prostor pro zklamání, ale já musím říct, že jsme se z naší poslední dovolené vraceli všichni 4 zcela nadšeni. Hřejivé teploty, krajina plná rozeklaných hor a vodopádů, bílé pláže, korálový štít vytvářející klidné tyrkysové laguny. Neuvěřitelně milí lidé, velké množství aktivit ale i v podstatě naprosto dokonalé služby plně přizpůsobené rodinám s dětmi všech věkových kategorií, to vše se spojilo v dokonalý balíček pod náš letošní stromeček.

Na Mauricius jsem jela podruhé, prakticky s přesně 20tiletým odstupem, tehdy jako baťůžkářka, nyní jako máma dvou dětí – 7 a 3 let. Malý Alex jel do tropů úplně poprvé a i my ostatní jsme za sebou měli dlouhou odmlku 6ti let od poslední rodinné velké cesty. Letěli jsme s Emirates, týden strávili na západním, týden na východním pobřeží a díky půjčenému autu udělali spoustu výletů.

Severo-západní pobřeží

Necelou hodinku od letiště vystupujeme u našeho prvního hotelu Ravenala Attitude a od první minuty je nám jasné, že ta dlouhá cesta stála opravdu za to! Okamžitě jsou pohlceny všechny naše smysly – lobby zasazené do tropické zahrady s exotickou vůní, zpěv neznámých ptáků, chuť tropického welcome drinku, výhled k palmami osázeným bazénům, usměvavé tváře našich předchůdců i neuvěřitelně milého personálu… Mrkáme, abychom se ujistili zda je to skutečné – kontrast s prosincem v Evropě je zkrátka příliš veliký. Nejsme zklamaní ani později – hotel vypadá snad ještě lépe než na webovkách, má velké krásné rodinné pokoje, pěknou pláž s klidnou vodou, ideální pro prťata a nabízí spoustu aktivit. Asi si dokážete představit že po 20 hodinách na cestě, prvních pár dní jen dobíjíme baterky na pláži, v bazénu, na hřišti i v baru a užíváme si celého obrovského komplexu.

Velkou výhodou plážových hotelů na Mauriciu je, že nabízí velké množství vodních aktivit a sportů. Šlapadla, SUPy, kajaky, malé plachetničky, dokonce i každodenní výlety lodí s proskleným dnem a za šnorchlováním, vše je v ceně. Asi nejvíce se mi líbí půjčení malého katamaránu hobbycat a jelikož Štefan ovládá základy plachtění můžeme se sami trochu pokochat přilehlým pobřežím. Na kajaku se zase dá zavítat na pláž na druhé straně zálivu nebo třeba prozkoumat přilehlou říčku Citron. Kluci z pláže mi také prozradili, že pokud budeme nenápadní, můžeme navštívit vedlejší hotel Maritim, jehož součástí je i historická pevnost Balaclava a malá animal farm pro děti. Mezi top aktivity jistě patří i pozorování západů slunce, a to především s místním koktejlem v ruce prostě nemá chybu. Naopak mezi menší “mušky” našeho pobytu bych zmínila ústí říčky Citron, která po velkých deštích (jež jsou v období naší zimy běžné) může zakalit vodu v zálivu. Slabší bylo i šnorchlování na této straně ostrova – určitě je možné vidět rybičky, ale korály jsou hodně zničené.

První výlety na severu

Jelikož je celý Mauricius 65km dlouhý a 45km široký, je ideální na půjčení auta a dělání jednodenních výletů. Řídí se tu nalevo, takže jsme několik prvních dní testovali provoz kratšími výlety. Na severu je nejoblíbenější průzkum zdejších pláží, mezi nejvyhlášenější patří Mont Choisy s dokonale bílým pískem a tyrkysovou vodou či Troux aux Biches, kde je populární šnorchlování se želvičkami, které jsou příkrmované a zvyklé připlavat poměrně blízko ke břehu. Já osobně jsem z toho měla spíše smíšené pocity, 20 lidí pronásledujících 1 želvu… no, pro děti je to ale stejně zážitek. Dále mě nezaujal Grand Baie, je již příliš rozrostlý a ne zrovna čistý.

Pokud chcete více za “kulturou”, perfektní je výlet do Pamplemousses, kde jsou hned 2 velké atrakce. Nejznámější je botanická zahrada, která se dlouho řadila mezi 3 nejlepší na světě a jejíž největší atrakcí je bazén obřích amazonských leknínů, jejichž největší listy mohou dorůst až 3 metrů a unést váhu přes 100kg. Ty zdejší ale měří kolem metru snad by unesly menší dítě – naše děti by to rády prověřily, ale naštěstí je to zakázané. 

Hned o několik stovek metrů dál je bývalá továrna na cukr, dnes přeměněná na vynikající muzeum L`Aventure du Sucre. Dozvíte se zde nejen o výrobě cukru, rumu a pěstování cukrové třtiny, ale i o historii ostrova, která je s těmito produkty úzce spjatá. Mnohé expozice jsou interaktivní a uzpůsobené dětem a na konci čeká děti i dospělé odlišná sladká odměna. Většina výstavy je pod střechou, takže sem můžete i za deštivého dne, stejně jako my a je tu i velmi dobrá restaurace pokud vám po všem tom poznávání vyhládne.

Casela

Jakmile jsme se trochu otrkali, vydali jsme se na celodenní výlet na jih ostrova, do Flic en Flac na největší atrakci ostrova pro děti – parku Casela. Je to vlastně napůl ZOO a napůl zábavní park a rovnou přiznám, že se nejedná zrovna o autentickou a intelektuální zábavu, ale o čistý konzum a komerci. Za ty zážitky, které jsme zde za jediný den nasbírali to ale určitě stojí! Mezi ty nejsilnější patří výlet safari autobusem po savaně. Mohli jsme si hladit zebry a pštros nám oďobával zábradlí u okna. Další pecka bylo krmení žiraf, přímo z ruky na vyvýšené platformě. A asi hodinu jsme strávili ve výběhu obřích Seychelských želv, které se našimi dětmi nechaly stoicky škrabkat na krčku či krmit listy.

Východní pobřeží

Týden utekl jako voda a my se již stěhovali na východní pobřeží, do hotelu Veranda Palmar. Na první dojem to byl velký rozdíl, hotel je mnohem menší a celkově skromnější, ale ta pláž před ním, ta byla jak z reklamy na ráj! Naprosto dokonale jemný bílý písek jako cukr moučka, plytká tyrkysová voda a jen pár metrů od břehu krásné korály na šnorchlování. Maledivy to nebyly, ale pro děti více než krásné – barevné korály a rybičky, ježci, mořské okurky, trumpetové ryby, občas se dala zahlídnout i moréna nebo puffer fish. Hotel opět nabízel spoustu vodních aktivit, za příplatek i ty adrenalinovější a tak si odvážnější polovina naší rodiny vyzkoušela i paragliding. Hlavní nevýhodou východního pobřeží jsou pasátové větry. Některé dny foukalo více, někdy jen část dne, ale měli jsme i bezvětří. Když nám to bylo nepříjemné, tak jsme popošli před vedlejší hotel, který měl mírné závětří za malým poloostrůvkem a bylo vyřešeno.

Ile aux CerfS

Nejoblíbenějším výletem v této oblasti je ostrov Ile aux Cerfs a nedaleké vodopády. Většina turistů se sem vydává na celodenním výletě katamaránem.  Uzavřený prostor se skupinou cizích lidí, nás ale nelákal, tak jsme si v nedalekém městečku Trou d`Eau Douce pronajali malou motorovou loď. Pán teda slušně šlápl na plyn a malému Alexovi se ta rychlost moc nelíbila, ale cesta byla úchvatná, tyrkysovou lagunou s výhledem na štít hor, až jsme nakonec zpomalili a vjeli do ústí řeky Grand river south east, kde jsme bujnou vegetací s opicemi dojeli až pod vodopád. Na cestě zpět jsme zastavili na proslaveném Ile aux Cerfs na koupání a kokos.

Celodenní výlet na jih ostrova

Pro poslední a největší výlet naší dovolené jsme se rozhodli využít taxi služby, a to především protože jsem byla líná a nechtělo se mi navigovat tolik různých zastávek a odboček a také jelikož jsme se chtěli zastavit na testování zdejšího rumu. Z východního pobřeží to na jiho-západ trvá hodinu a půl až 2 hodiny. Po cestě jsme navštívili dílnu na výrobu modelů lodí a 7 step waterfall až jsme konečně dojeli do NP Black river Gorge na vyhlídku zdejší rozeklané sopečné krajiny. Nepředstavujte si ale nic černého, doutnajícího, sopky Mauricia nejsou aktivní a zdejší krajina je šťavnatě zelená, plná tropické vegetace a vodopádů.

Malé městečko Chamarel na úpatí národního parku je takovým malým turistickým klenotem, jehož nejznámější částí je park Seven colored earth. Občas se dočtete, že je to přeceněná atrakce, ale mě se tam líbilo. Jak název napovídá, zdejší půda byla zabarvena různými minerály do 7 různých odstínů, které můžete počítat na oploceném plácku. Celý komplex je zasazen ve velmi pěkné krajině a je zde i malé občerstvení i ohrada se želvami pro radost dětí. Do areálu patří i přímo nádherný tropický vodopád, který lze obdivovat ze 2 různých vyhlídek. Za naší návštěvy vodopádem teklo dost vody a naopak, jelikož jsme byli v době oběda, nebylo zde moc turistů, tak jsme si jej mohli opravdu vychutnat (bohužel taky komáři si zase vychutnávali nás).

V Chamarelu je také známá rumérie, kde dělají turistické prohlídky včetně ochutnávek. Návštěvu můžu doporučit, areál je velmi krásný a dokonce myslí i na děti, které v době testování dostanou zmrzlinu. Oba jsme fanoušci rumu a zatímco “základní” řada nás příliš neoslovila, zralé rumy (k ochutnání za příplatek) byly moc dobré.

Poslední zastávku, která do obvyklého jižního okruhu nepatří, jsem domluvila v Bel Ombre v Sea of Seashells. Je to maličké, ale velmi krásné muzeum, kde najdete 8000 druhů mořských mušlí z celého světa, ale také např informace o tom jak takový měkkýš loví a jaké má vnitřní orgány. Asi nemusím psát, že to byla hitovka i u dětí a když si na dlouhé cestě zpět v autě zchrupli, tak jsme to mohli vyhlásit za úspěšně uzavřený výlet.

Dva týdny byly pryč, ale sluníčka a zážitků jsme načerpali zase až do léta. Děti, hlavně malý Alex se už zase začaly těšit domů, na svou postýlku, hračky a kamarády, takže nás to nemuselo příliš mrzet, když jsme balili na cestu na letiště. Musím říct, že dovolená na Mauriciu byla úplná pecka a myslím, že na ni budeme se zasněným úsměvem vzpomínat ještě dlouho. Mauricius byl plný rodin s dětmi, od miminek až po teenagery, a já bych jej určitě všem rodinám vřele doporučila!

Praktické informace

Zdraví

Nepotřebujete žádné speciální očkování ani antimalarika. Na ostrově také nejsou žádná nebezpečná zvířata jako hadi. Největší nebezpečí tedy je spálení, takže pořádnou zásobu SPF50 a pro děti trička do vody a čepky. Samozřejmě běžnou cestovatelskou lékárničku – my vždy řešíme rýmičky, kašlíky, bolavé uši, zácpy, průjmy apod.

Let 

proběhl jako vždy v pohodě, s Emirates, přestup v Dubaji, na obou letech jsme měli přednostní odbavení i nástup do letadla, letušky nám udělaly rodinnou fotku, děti dostaly malou pozornost i dětské jídlo, já svoje veg jídlo i vínečko a Štefan brandy. Maya shlédla 3 díly Harryho Pottera a na nočním letu děti odpadly a celý jej prospaly.

Počasí a lokace

Velkým dilematem je rozhodnout kde na ostrově se ubytovat – v cestovatelských skupinách se dočtete, že jih je panenský, ale deštivý, východ pohlednicově krásný, ale větrný a v zásadě všichni se shodují, že severo-západ má nejlepší počasí, díky čemuž je ale nejdražší a nejturističtější. Já jsem se rozhodla našich 14 dnů rozdělit po týdnu – 1 na západě v hotelu Ravenala Attitude a 1 na východě v hotelu Veranda Palmar.

Jeli jsme v prosinci, což je místní léto – teploty odpoledne překračovaly 30 stupňů, nikdy nebylo chladno na dlouhý rukáv a 2 dny ze 14 jsme zažili pořádné tropické lijáky.

Hotel

Oba hotely jsem bookovala přímo na jejich stránkách. Dívala jsem se, že se určitým předstihem má celkem fajn výběr i ceny německá CK Dertour. V Ravenale jsme měli polopenzi, bohatě to stačilo, oběd se dal dát jednoduchý na pláži a ve Verandě je jen režim all inclusive, ale super pomalá obsluha zaručí že se nikdy neopijete 🙂

Doprava

Na 10 dní jsme měli půjčené auto od Geotours, kteří často spolupracují s čecho-slováky a dokonce mají 2 našinské zaměstnankyně. Mají především dobré ceny, auto můžou přistavit na letiště i do hotelu a poskytují i dětské sedačky. V době naší návštěvy se nějak měnil systém lokálních SIMek a proto společnost plánovala instalaci wifi do všech aut. My jsme si vystačili s načtením mapy v hotelu na wifi a pak jsme trasu sledovali offline. Cena auta na den cca 25 – 35EUR.

kontakt Geotours v CZ: Lucia a Diana Whats app +971506549966

Kromě toho jsme 2x využili taxi služeb pana Rajesh Jugnarain, který také často spolupracuje s Čechy a jen členem FB skupiny Letíme na Mauritius. Je milý, pozorný a má velmi dobré ceny. Jezdí většinou ve 2 jako průvodce a má k sobě řidiče. Z letiště do hotelu 1800MUR, celodenní výlet 5000MUR.

Ach to srovnávání….

A nakonec jsem si nechala, co se nikdy dělat nemá – několik úvah a srovnání.

Seychelly, Mauricius či Maledivy s dětmi??

Krátká odpověď zní, že z těchto destinací je pro rodiny s dětmi nejlepší Mauricius. Hotely jsou na rodiny připravené, moře je plytké, klidné a teplé a je zde dostatek aktivit a výletů abyste se nikdy nenudili. Seychelly jsou více luxusní a exkluzivní a na moři jsou větší vlny. Maledivy jsou top na podmořský život a šnorchlování, ale schází různorodost aktivit a možnost pohybu.

Lowcost, midrange, luxury??

Pokud chcete zažít Mauricius, tak jak jej znáte z fotek a katalogů, potřebujete minimálně střední rozpočet (řekněme od 80EUR na osobu a na den + letenky). Ony pláže s palmami, nekonečné bazény a všechny vodní aktivity totiž nestvořil Bůh, ale jsou dílem zástupů hotelových zaměstnanců. Veřejné pláže na Mauriciu jsou také velmi krásné s tyrkysovou vodou, ale např. zde rostou jehličnany a ne ony mandatorní palmy. Zažila jsem obojí, před 20 lety jsem si vyzkoušena typický baťůžkářský výlet a pamatuju si že moře bylo pěkné, ale na pláži byly řasy a furt mě žrali komáři. Je pravda, že hotel vytvoří jakýsi umělý svět, ale pokud jste zvídaví a kouknete i za něj, tak si myslím, že my rodiče si zasloužíme i trochu oddechu a aby bylo pečováno i o nás. Alespoň na dovolené. A na Mauriciu to dělají teda fakt na jedničku 🙂

Další destinace vhodné pro rodiny s dětmi najdete v rubrice S prckem v batohu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *