kompletní průvodce pro cestování s malým dítětem 0-2 roky
Můžu směle napsat, že naše Maya je zkušená cestovatelka. Za pár týdnů jí budou 2 roky a už byla v 15ti zemích na 4 kontinentech! Já sama jsem takové bilance dosáhla někde kolem pětadvacítky. Cestování s velmi malým dítětem má pro rodiče jednu zásadní výhodu – do 2 let jsou skoro všechny služby včetně letenek skoro zdarma. Horší je už dopad na vaše nervy. Cestování s malými dětmi vás přemění na storukou chobotnici, která jedním chapadlem zachraňuje dítě před skokem hlavičky do betónu, druhým vrací sousedům ukradenou sušenku a třetím již posté nasazuje shozenou čepičku. Je to disciplína neustále proměnlivá, se svými pravidly a náročnější než desetiboj. Jednu věc, ale máte zaručenou – dozajista se nebudete nudit! Domácí stereotyp nahradí cesta za vlastní hranice i do srdcí místních lidí, kteří miminka většinou milují. Proto vždy znova balíme kufry a testujeme svou výdrž. A jak to celé zvládnout v co nejvíce v pohodě? Zde jsou mé hlavní rady a postřehy nasbírané za poslední 2 roky 🙂
1. Méně je více!
Narodilo se vám miminko a vy přemýšlíte, kdy budete moct poprvé vyrazit na pořádný výlet? Odpověď může být překvapivá, ale zní, čím dříve, tím lépe! Také jsem nevěřila svým uším, když nám naše pediatrička radila, už ve 3 měsících, že máme jet asap, protože batolata jsou zcela jiná story, ale měla pravdu. Miminko, je lehce transportovatelné, většinu dne prospí, nemá vlastní požadavky na program a papá jen teplé mlíčko od maminky.
2. Je to bezpečné?
Tohle je nejožehavější otázka, kterou provází velké množství předsudků.
Odpověď, kterou sdílím níže je můj soukromý názor, bez patentu na pravdu a předpokládá, že jste již zkušení cestovatelé, kteří odhadnou základní rizika cestování a že je vaše dítě zdravé.
Každý z nás jistě slyšel rady starších a většinou naprosto nezkušených, varující před neznámým druhem nebezpečí, které vaše dítě na cestách dozajista nemine.
Samozřejmě při cestování je třeba být obezřetní, ale nepodložený strach jasně odlište od skutečných rizik. Nebudu si hrát na experta na všechny země na světě, ale doporučuji si nastudovat skutečná rizika na garantovaných amerických stránkách: https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2016/international-travel-with-infants-children/traveling-safely-with-infants-children
Bohužel často slyším, že různé „dobré rady“ přicházejí i přímo z řad pediatrů. Pokud vás pediatr od cest odrazuje, zeptala bych se na jeho konkrétní důvody. Je to kvůli malárii či jiným tropickým nemocem? Ví že existují i exotická místa s nízkým zdravotním rizikem? Je to kvůli přehřátí? Ujistěte ho, že se nechystáte na Saharu v létě a že v Karibiku je v zimě ve skutečnosti jen 25 stupňů. Je to kvůli letu? Tlak v ouškách lehce zvládnete lahví s mlékem. Samozřejmě pokud má závažné důvody spojené s konkrétním zdravotním stavem vašeho potomka, pak je lépe jeho rady respektovat.
My konkrétně dodržujeme tyto zásady:
očkování – všechny povinné pro daný věk + žloutenka A v 1 roce
jezdíme jen do zemí bez (nebo s velmi nízkým výskytem) malárie a jiných závažných tropických nemocí a s dostupnou lékařskou péčí
nízká kriminalita
příjemné počasí 15 – 30 stupňů (ne víc!)
3. Kam tedy vyrazit?
například tyto země splňují naše „bezpečnostní“ kritéria:
Evropa: pokud chcete do jižních zemí, tak na jaro nebo na podzim, určitě ne v letní prázdniny!
ostatní západní země: USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland
celkem civilizované země: Chile, Argentina, Yukatán, Thajsko, Malajsie, JAR, Emiráty, Maroko
ostrovní země: ostrovy Karibiku, Maledivy, Seychelly, Mauricius, Réunion, Bali, zvážit lze i Zanzibar apod.
4. Na jak dlouho?
tak tady platí více je více 🙂 Počítejte, že vám všechno bude trvat minimálně dvojnásobně dlouho. Už jen se ráno pobalit je výkon a potom budete neustále zastavovat, protože se musí papat, potřebuje čistou plínku, uspat atd. Kromě toho i zastávky na hraní a aktivity, které baví dítě, aby byli spokojení všichni, nejen dospělí. Některé dny je dobré nechat úplně v pohodě, jen si užívat pláže nebo parku a společně si odpočinout.
5. Jak to celé zorganizovat?
Cestování s velmi malými dětmi má tolik specifik a věcí na které brát ohled, že bych rozhodně nedoporučila jezdit s CK a spoléhat se na 3. osobu. Dnes se dá všechno jednoduše zařídit přes internet přesně dle vlastních představ:
– dítěti nechte vystavit pas
– kupte online cestovní pojištění, po našich posledních zkušenostech nemůžu více doporučit i pojištění storna cestovních nákladů!! – pokud vám dítě onemocní a budete muset zrušit cestu, což opravdu není nic neobvyklého, pojišťovna vám proplatí až 80% nákladů
– let – TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU! doporučuji koupit letenku s child-friendly aerolinkami Emirates či Qatar a vyžádat si sedadla vedle sebe v řadě s “baby crib” – je to 1. řada za přepážkou, kde je mnohem více místa na hraní a na spaní miminek se dá instalovat košík, kde se vyspí v leže. Let je jedna ze zátěžových zkoušek celé cesty, nešetřete, raději kupte dražší letenku s lepším spojením v denní (nebo noční) době, která vám vyhovuje.
– ubytování – při cestování s malým dítětem budete mít pravděpodobně mnohem více zavazadel než jste zvyklí. Volte více dní na 1 místě nebo se ubytujte v centrálním bodě odkud budete moci dělat výlety. Hotel se všemi službami vám ušetří spoustu práce – rezervujete jednoduše přes booking.com, nebo v Asii agoda.com. Když chcete cestovat déle, tak je ideální najmout garsonku nebo malý byt přes airbnb.com. Pokud si nechcete nechat ujít roadtrip, pak zvažte karavan nebo výletní loď.
Pokud si chcete maximálně odpočinout, některé hotely nabízejí školku (kids club – ty jsou celkem běžné) a jesličky (babyclub – ty už běžné nejsou), my jsme je nikdy nevyzkoušeli, ale trvale dobré hodnocení mají babycluby například v:
do hor – Rakousko – http://www.babyhotel.eu
k moři – Řecko – http://www.sani-resort.com/en_GB
pro maminky za jógou – Ibiza – www.holy-mama.com
– doprava na místě – nejpohodlnější je najmout auto. Půjčovny většinou mají autosedačky až pro děti nad 1 rok, “vajíčko” si tedy raději vemte vlastní
6. Co sbalit?
Krátká odpověď zní: Všechno co doma máte a raději si na to kupte nový kufr lodní velikosti 🙂 Kromě oblečení, plínek a oblíbených hraček nezapomeňte na dobře vybavenou lékárničku, opalovací krém 50+, repelent pro děti, skládací kočárek, nosítko či cestovní varnou konvici. Cca po 1. roce je pro nás naprosto nepostradatelnou pomůckou tablet. Na dlouhý let, čekání na jídlo v restauraci, nebo prostě dlouhou chvíli není spolehlivější zábava!
A nezapomeňte doma Kevina 🙂
7. Zvládněte let
Nadešel den D a od vaší vytoužené destinace vás dělí už jen několik hodin v letadle. Nalijme si čistého vína, létat s kojencem opravdu není žádný med. Jak to tedy zvládnout?
– na letišti většinou proběhne vše bez problémů. S kojencem máte obvykle nárok na přednostní odbavení, kočárek a autosedačka jsou odbaveny zdarma, nad rámec limitu pro zavazadla. Kočárek si s sebou můžete vzít až ke dveřím letadla, kde jej odevzdáte. Přednostně vás vezmou i u bezpečnostní kontroly, kde musíte složit kočárek a vše nechat projet rentgeny. S sebou můžete mít libovolné množství kašiček a tekutin, klidně si vemte dost vody i pro sebe.
– Máte nárok i na přednostní nástup do letadla, který je podle mě nesmyslný. Nechte dítě běhat po nástupní hale až do posledního momentu, aby se unavilo a nastupte s posledními. Pokud cestujete s někým, nechte jej s taškami nastoupit nejdříve a vy opět vyčkávejte.
– pokud se vám nepovede zajistit si sedadla v řadě pro “baby crib” , udělejte vše pro to, abyste měli sedadlo navíc. Kojenci do 2 let létají skoro zdarma, ale bez nároku na vlastní sedadlo. Pokud letíte 2 hodiny do Řecka, pak to s mimčem na klíně jistě zvládnete, ale jakýkoli let nad cca 5 hodin už je čistá noční můra.
– problematickým bodem může být vyrovnávání tlaku v ouškách miminka při startu a hlavně přistání, kterému snadno pomůžete, pokud budete těch pár minut zrovna kojit či bude dítě cucat dudlík nebo pít z lahve.
– pláč u miminek můžete očekávat stejně často jako doma, možná trochu častěji. Udělejte maximum, abyste svého miláčka uklidnili, ale obrňte se, že to nemusí být okamžitě. Nemá smysl se kvůli tomu stresovat, pláč prostě k dětem patří a mají na něj svatý nárok. Nenechte se rozhodit koulením očí vašich spolucestujících.
– pokud dítě usne (nebo v klidu kouká na tablet) užijte si skleničku vínečka 🙂
8. Buďte obezřetní
Základem úspěchu jakékoli cesty je zachovat si i v zahraničí zdravou míru obezřetnosti a selský rozum a to platí dvojnásob i pro cestování s kojencem. Takže, všichni to vědí, ale pro jistotu opakuji – pozor například na:
– pokud jedete přes několik časových zón počítejte, že cca 3 dny můžete celá rodina být ovlivněna jetlegem, tj. nevyspalí a nepozorní. Na začátek je tedy nejlépe naplánovat několik pohodových aklimatizačních dní bez programu.
– přílišné vedro a slunce – držte se ve stínu, mazat se a mazat se ( ale nenamazat se 🙂
pokud jedete “za teplem” klimatizaci raději nechte vyplou nebo nastavte na minimálně 26 stupňů
jídlo a pití – nejlépe je dítě kojit, potom dávat zavařované přesnídávky, balenou či převařenou vodu. Jídlo z místních zdrojů je vždy na aktuálním uvážení, ale minimálně by mělo být tepelně upravené
– bodnutí hmyzem, pokousání opicí/psem atd.
– a samozřemě nenechte dítě utopit v moři, spadnout z vysokých míst, strkat prstíky do zásuvek a obhryzávat kabely, udusit se kamínkem na pláži atd., atd., atd., považujte jej za sebevražedné kamikadze na které všude číhají nástrahy a snažte se jim předcházet
9. Užijte si to!
Nezapomeňme na to nejdůležitější – užijte si to! Cestování s kojencem není jednoduché a rozhodně ne bezstarostné, tak jak jste na to možná kdysi byli zvyklí. Nenechte se odradit menšími nezdary, vše bude 100x vyváženo novými společnými zážitky:
– Vymanění z domácího stereotypu osvěží vás i dítě, které se již odmala bude učit být flexibilní, pohotové a tolerantní.
– lidé většinou miminka milují! Takže, kde by si vás místní ani nevšimli, teď se budou rozplývat nad vaším andílkem, dělat na něj cukrbliky a vy tak budete mít mnohem intenzivnější kontakt s místními.
– Dítě vám pomůže vystoupit ze své obvyklé komfortní zóny, vyzkoušet zcela nové věci a vidět, co jste dříve neviděli.
– Také se ale do ničeho nenuťte, pokud sami uznáte, že je to prostě příliš námahy, nechte vašeho miláčka dělat radost prarodičům a vyražte sami, nebo počkejte pár let, však oni jednou musí přijít k rozumu 🙂 Základ je, aby vás cestování činilo šťastnými.
Jak každý ví, šťastný rodič, rovná se šťastné dítě!!
Pingback: Omán pro dobrodruhy i (dobrodružné) rodiny - Z DENÍKU DOBRODRUŽKY
Pingback: SV Mallorca s malými dětmi - Z DENÍKU DOBRODRUŽKY