Jak cestovat levněji – kompletní průvodce

Moje nejdelší cesta vedla do více než 30 zemí kolem celého světa a trvala 20 měsíců. Za tuto dobu se ze mě stal prakticky šetřící profík, protože kdo chce cestovat takto dlouho, musí buď vyhrát loterii, nebo si sakra dobře rozmyslet za co svoje peníze utratí. Tento článek sepisuje, co jsem se naučila. Začnu, ale tím, na čem nešetřit 🙂 Hlavní zásada je, že nikdy nešetřím na zážitcích. Jet do Afriky a vynechat safari je zkrátka blbost a vyhozené peníze za letenku. Taky nastanou chvíle, kdy se vám šetřit zkrátka nebude chtít – pivo na oslavu úspěšného výstupu nebo hotel s teplou vodou se zkrátka čas od času hodí. Ostatně pravidla jsou od toho, aby se porušovala.

Takže mé tipy jak cestovat levněji jsou:

1/ Kupte levnou letenku

DSC_1627

Nejčastěji používám vyhledávače Studentagency.cz, pokud mám jiný návrat, tak letuska.cz. Oba jsou schopné najít nejnižší možnou cenu okolo termínu, který potřebujete. Většinou bývá levnější nakupovat alespoň 1 měsíc dopředu.

Vyplatí se sledovat akční servery akcniletenky.com nebo pelikán.cz. Mají odlety z různých měst v Evropě a většinou odlet a přílet na jiné místo. Ale ceny bezkonkurenční – viděla jsem nabídky do jižní Ameriky nebo na Havaj za 10 tisíc. Mám oba přidané na Facebooku, takže mám stále přehled o aktuálních nabídkách.

Pro dlouhé cesty do 1 roku na více kontinentů se vyplatí letenky RTW (okolo světa) – nabízí je např. aliance Oneworld , nebo Star Aliance.

2/ Ubytujte se levně – proč taky utrácet za hotel, když máte celý den nabitý zážitky a v hotelu se jen večer svalíte a usnete?

DSC_0937

Nerezervujte. Prakticky nikdy si nevyřizuji ubytování dopředu. Vše řeším až na místě, kdy je možné s hoteliéry usmlouvat cenu nižší než je oficiální.

Využívejte „naháněčů“ – lidí, kteří vás odchytí na nádraží a táhnou do svého spřízněného hotelu. Sice si vyberou svou marži, ale vždy mají kontakty na levné hotely, které nejsou jmenované v průvodcích a na Internetu, takže dávají dobré ceny. Když se vám to nebude líbit, vždy se můžete otočit a odejít.

Rezervovat má smysl, pokud někam přijíždíte uprostřed noci, v době svátků nebo nejvyšší sezóny nebo je situace jiným způsobem ztížená. Pak má smysl hledat na serverech jako: hostels.com.

A samozřejmě úplně nejlepší je za ubytování neplatit vůbec! Asi nejznámější je síť couchsurfing.org. Funguje to tak, že si vytvoříte profil (jako v Facebooku), a pak už máte umožněné vyhledávání jiných členů, kteří žijí v místě, kam vy chcete cestovat. Většina nabízí ubytování doma na gauči, nebo v pokoji pro hosty. Jiní zase jen možnost zajít si na kafe, do restaurace nebo vám ukázat město. Je to skvělé především pro všechny, kteří cestují sami.

Existuje ale i spousta dalších alternativ jak se ubytovat zdarma. Nemám je sice odzkoušené, ale to nemůže bránit vám:

Hlídání cizího domu: Mind my house

WWOOFing: ubytování na farmě výměnou za práci

3/ ušetřete na jídle a nápojích

DSC_1321

Jezte streetfood – neboli na ulici. Nejen, že je to mnohem levnější než v restauraci, ale většinou je i nejchutnější. V mekách streetfoodu jako je Thajsko, Vietnam, Maroko či Indie je to skoro povinností.

Pokud musíte jíst v restauraci, popojděte o několik ulic dále od turistických tříd. Ceny většinou půjdou na polovinu. V některých zemích sice nemusí mít menu v angličtině, stačí se ale rozhlédnout, co jedí jiní hosté a ukázat, co se vám líbí.

Pijte vodu. Nápoje jsou snadná cesta jak utratit spoustu peněz bez užitku. Samozřejmě je dobré dát si čas od času pivo nebo kávu, ale jediné, co opravdu potřebujete k životu je voda.

4/ využívejte hromadnou dopravu

Kerala082

Jezděte veřejnými autobusy, 2. třídou vlaků, městskou hromadnou, choďte pěšky. Najmout si soukromou dopravu nebo taxíka je jednoduché, drahé a jen málo kdy skutečně potřebné. Ve městech někdy funguje levnější alternativa taxíků, rikša/tuk tuk v Asii, boda-boda (motorka s řidičem) v Africe atd.

Někdy je paradoxně nejlevnější létat. Nízkonákladové společnosti jako Airasia.com nabízejí bezkonkurenční ceny. Pak jsou také země, jako Etiopie, kde je cestování po zemi zkrátka vykoupeno příliš velkým strádáním.

Já výjimečně i stopuji – když není jiná možnost. Je to zadarmo a je to dobrodružství. Riziko s tím spojené je ale třeba brát na vědomí.

5/ neutrácejte za zbytečnosti

MAR_4358

Opravdu potřebujete tu sošku, tašku, lampičku…? Při cestách se člověk snadno nechá unést množstvím exotických suvenýrů. Když přijede domů, dá je na poličku, kde se na nich vesele hromadí prach. Já jim souhrnně říkám „pičoviny“ a nekupuji nic. Pokud bez něčeho nedokážete žít, tak to kupte, pokud možno hned jak to vidíte. Je škoda kazit si cesty výčitkami, že jste něco nekoupili a teď už to nemají. Jinak jsou podle mě ale nejkrásnějším suvenýrem vzpomínky a ty nejlépe zachytíte na fotkách, kterých si můžete dovést (skoro) zadarmo třeba milion.

6/ plánujte

276 Kuta

I když jsem zásadní odpůrce pevných cestovních plánů, jisté je, že kdo plánuje, nakupuje letenky s předstihem, má dost času zjistit si všechny informace o destinace dopředu, ten dost ušetří. Za všechno můžu uvést 2 příklady špatného plánování, které mě přišly dost draho:

–          Odjela jsem na cestu kolem světa jen s jedním pasem, který se brzy zaplnil. Vyřídit si nový pas na ambasádách v JV Asii mě stálo dost času, ale hlavně 3 letenky kvůli vyřizování.

–          Při plánování cesty napříč Amerikou jsem jaksi pozapomněla, že Darien (hranice mezi Panamou a Kolumbií) je neprůjezdný po zemi. Letenka na poslední chvíli mě přišla na 350USD!

Cestujte pomalu. Dalším faktorem, který ovlivní vaše výdaje, jsou vaše časové možnosti. A jelikož čas jsou peníze, čím více jej máte, tím méně peněz za den utratíte.

7/ hlídejte malé výdaje

Ladakh 0336

–          Výměna peněz – měnit nebo vybírat z bankomatu? Zjistěte si u své banky, jaké jsou poplatky za výběr z bankomatu, ale také za jaký kurs vám peníze strhnou. Banky někdy hrají hry, odpustí poplatek, ale naúčtují nevýhodný kurs. Já vybírám z bankomatu především proto, že u sebe nerada nosím větší částky peněz. Ještě jsem nebyla v zemi, kde by bankomaty nefungovaly (jedinou vyjímkou byla Barma, kde se situace změnila loni).

–          Neměňte peníze na letišti – prakticky všude jsou právě tam nejhorší kursy. Pokud potřebujete na taxíka, vyměňte 10USD, zbytek vyřešíte ve městě.

–          Neplaťte na roaming! Ve většině zemí si můžete koupit místní SIM kartu rovnou na letišti. Nejen, že pak můžete jednoduše volat po zemi, kde cestujete, ale většinou vás vyjdou levněji i telefonáty domů.

–          Jak jen to jde skypujte, používejte viber… zkrátka komunikace zdarma přes Internet. Spousta hotelů dnes nabízí wifi zdarma, proč toho nevyužít?

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *