Živá voda na Srí Lance

Najít hotel, vyčůrat, oběhnout památky, koupit jízdenku, najíst, vyspat, sbalit, odjet. Vybalit, oběhnout, sehnat, sbalit, odjet. Vybalit, sbalit, odjet. Můj život v kostce. Toužím po rutině, po 3 jídlech denně, po skříni kam bych uložila oblečení, po známých tvářích. Chci živou vodu na záda prohnutá pod 25kg nezbytností, na žaludek atakovaný tropickými bakteriemi. Je na čase se zastavit, nadechnout, odpočinout. Dát si prázdniny od prázdnin.

Zatímco dříve se živá voda hledala v neprostupných džunglích a za smrtícími bodci neohrožených bojovníků, moderní cesta vede do holistických lázní, do něžných rukou usměvavých masérek a moudrých léčitelů. Krásné dva týdny v ayurvedickém resortu na Srí Lance trávím se svou mámou, tetou a strýcem, kteří sem přijeli za mnou a nabrat sílu a energii na další rok každodenních starostí.

DSC_0666.JPG

Ayurvéda je prastarý systém indické medicíny, která pojímá člověka jako celek, neléčí symptomy, ale udržuje v těle rovnováhu energií, která zajistí pevné zdraví. Jako prostředek využívá olejové masáže, parní lázně a individuální kombinaci bylinek ať v prášku či v podobě čaje. Když se do hotelu zapisuji, netuším, co mě čeká a ayurvedickou kúru si v zásadě představuji jako ráj na zemi. A v zásadě mě tato představa ani nezklame, jenže abyste se dostali do ráje, musíte projít doslova a do písmene očistcem. Zde očistcem olejovým.

DSC_0600.JPG

Mámu vidím po roce. Tohle celé jsem zpunktovala já. A ona teď zvrací vedle v koupelně. Už asi po desáté. Jsme tu první den a zatím všechno probíhalo krásně: uvítací ovocný koktejl, kvítky jasmínu na polštářích, z postele výhled na moře. Lékař se vyptal na všechny nemoci, na naše očekávání, předepsal denní masáž celého těla, lázeň, zábal, akupunkturu, beztukou dietu a bylinky. A právě z těch mi tu máma zvrací. Máme je zapíjet 5x denně, většinou teplou vodou a většinou jsou opravdu hnusné. Jedna dávka chutná jako ocet s hlínou, jiná jako pepř s tonikem. Z té se nám dělá špatně všem. Doktor se nenechá vyvést z konceptu, hodnotí, že jsme zkrátka slabí Evropané a že máma napříště „pepř s tonikem“ pít nemá – nechá jí připravit jinou „chutnou“ kombinaci.

DSC_0611.JPG

Kromě tohoto incidentu, ale první týden probíhá velmi příjemně. Ayurvedická kúra by měla trvat nejméně týdny tři  – první je přizpůsobovací, druhý čistící a od třetího týdne začnete léčit své neduhy. Tak dlouho my ale nemáme, takže užíváme plnými doušky, ten první, nenáročný. Den začínáme s tělem propíchnutým jehličkami na akupunktuře, před polednem máme slastnou čtyřrukou synchronizovanou masáž celého těla, následovanou zábalem a relaxací v zahradě a bylinkovou či parní lázní. Po obědě čas na vlastní aktivity nebo odpočinek. Většina lidí využívá bazénu či moře, ale koupat se po kúře doporučené není. Pro pohyb jsou zde hodiny jógy nebo dlouhé procházky po pláži.  Velmi dobrá je i zdejší kuchyně, v indicko-sri landském stylu. Jediným zádrhelem je, že máme všichni nakázanou dietu, takže občas mlsně pošilháváme po tučných pokrmech sousedů. A taky celerová šťáva, kterou dostáváme jako první věc ke snídani. Teplá celerová šťáva. Fuj.

DSC_0614.JPG

V dobrém rozmaru po prvním týdnu navštěvujeme pana doktora a posloucháme, jaké procedury nám doporučí na druhý týden – očistný. Heslo dne je olej. Olej VŠUDE. Hned následující den nám nalijí olej do očí. Do bazénků vytvořených na našich víčkách musíme otevřít oči a mrkat. Prý dobré na zrak a nakonec to není tak nepříjemné, jak to zní. Další procedura je zákeřnější. Hadičkou do análního otvoru zavedou dvě deci…oleje a my máme držet…až do rána. Naše výrazy při večeři, kde sedíme svorně „se staženou prdelí“ jsou vše-vypovídající. Pro dobrý sluch se lije olej do uší, proti zánětům mandlí do nosa. Kromě toho každý den pokračujeme s olejovou masáží celého těla, včetně hlavy, takže opravdu nabýváme dojmu, že z nás budou dokonale promazané stroje.

Kromě toho podstupujeme i dvě speciální kúry. Jedna je na pročištění zažívacího systému, který je dle ayurvédy původcem většiny nemocí těla. Ráno se napijete značně nechutného lektvaru a zbytek dne trávíte vyprazdňováním na záchodě. Kromě toho se dva dny v podstatě nejí. Druhou důležitou částí lidského těla, která potřebuje očistu, je hlava. Ke zklidnění psychickému, zbavení stresu a jiných mentálních neduhů se předepisuje Shirodara, kapání teplého oleje na místo na čele, kde máme třetí oko. Někteří si účinky Shirodary nemůžou vynachválit, popisují stavy lehké euforie, jiné nervují mastné vlasy, které si po dobu kúry nesmí umýt. Jisté je, že po druhém týdnu jsme očištěni dokonale.

Tam, kde by normálně následoval týden očistný, je pro nás čas finálního zúčtování.  Pokud jsme se zde živé vody nenapili, rozhodně nás jí museli aspoň postříkat. Rodina je nadšená, příznaky dlouhodobých potíží polevily, všichni se cítí plni energie. Já bez nemocí přijela a také bez nich odjíždím. Navíc odpočatá a motivovaná na další dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *