Zanzibar: ostrov pokladů

Zanzibar patří beze sporu k nejpopulárnějším a nejznámějším turistickým destinacím světa. Největším lákadlem je tyrkysové moře lemované bělostnými plážemi s pískem jemným jako mouka, ale ani poznání-chtiví se zde nebudou nudit. Stone town, staré hlavní město postavené z korálového kamene, je jako stvořené k objevování křivolakých uliček, přírodní rezervace nadchnou milovníky zvířat a gurmány zdejší výtečná kuchyně spojující chutě černé Afriky a kořeněného orientu. Takto bohatou kombinaci zkrátka najdete málo kde!

MAR_7530

KDE TO JE: Tanzánie,Východní Afrika

KAM JET: Zanzibar town a jeho centrum Kamenné město (Stown town), ostrov Chenguu, prales Jozani, korálový ostrov Mnemba, jedna s desítek pláží např. Nungwi nebo Kedwa 

ZA KOLIK NEJLEVNĚJI: denní rozpočet lze omezit na cca 50USD/osoba/den, ale pokud chcete alespoň trochu pěkně bydlet, tak 100USD/osoba/den

02tanzanie_Zanzibar-21 02tanzanie_Zanzibar-28

Tropické souostroví u břehů severní Tanzánie čítá více než 50 ostrovů, z nichž největší jsou ostrovy Pemba a světově proslulý Zanzibar. Se svou velikostí cca 100km na délku, 50 na šířku a zhruba jedním milionem obyvatel se neřadí mezi světově největší ani nejlidnatější, ale legendárním se stal v devatenáctém století, kdy jej jako základnu svých dobrodružných expedic používali nejslavnější objevitelé černé Afriky.  Když dnes člověk vystoupí z letadla nebo trajektu v hlavním městě Zanzibar townu, oslní ho ledabylá krása starého kamenného města, které bylo v roce 2000 zapsáno na seznam světového dědictví Unesco. Klidné město evokuje romantické představy harémových tanečnic a pokrmů dochucených nejvzácnějším kořením, které se zde pěstuje, a  jen stěží dokážeme představit, že v době svého rozkvětu byl Zanzibar centrem Ománské říše a vyhledávaným trhem s otroky zásobujícím celý arabský svět a Indii. Dr. Livingstone, který zde plánoval výpravy za objevením Nilu, Zanzibar popisuje jako nechutné, smradlavé město utápějící se ve splaškách a mrtvolách otroků.

02tanzanie_Zanzibar-18 02tanzanie_Zanzibar-20

Pro průzkum starého města je nejlépe se ubytovat v jeho srdci, v jednom z četných hotelů v arabském stylu (např. Tembo house). Hned potom se pustit na nábřeží, kde se jedna vedle druhé tyčí nejkrásnější budovy města. Hned vedle Arabské pevnosti z 18. století stojí Palác zázraků, který dal na konci 19. století postavit sultán jako honosnou ukázku svého bohatství. Ve své době byl palác nejkrásnější a nejpokrokovější budovou černé Afriky, s prvním africkým výtahem, prvním elektrickým osvětlením, dveřmi s klikami či ocelovou konstrukcí dovezenou až z Anglie. Tehdy sem lidé jezdili žasnout z různých koutů Afriky, ještě nedávno zde bylo národní muzeum Zanzibaru a dnes je i to zavřeno, díky sesuvu jedné z nosných zdí. Hned vedle Paláce zázraků je Palác lidu, bývalá sultánova rezidence, krásně vyřezávaný celní dům a sklady přístaviště uzavírají šňůru skvostů pobřežní promenády. Mezi turisticky oblíbená místa patří i anglikánský kostel s pozůstatky otročích kobek, blízká městská tržnice nebo rodný dům slavného zpěváka skupiny Queen, Fredieho Mercuryho.

02tanzanie_Zanzibar-16 02tanzanie_Zanzibar-14

Návštěva Kamenného města by ale nebyla kompletní bez bloumání jeho křivolakými uličkami. Je zde více než 1000 domů postavených z unikátního stavebního materiálu – korálového kamene a vyzdobených vyřezávanými dřevěnými dveřmi v indickém, portugalském i arabském stylu.

02tanzanie_Zanzibar-12 02tanzanie_Zanzibar-8 02tanzanie_Zanzibar-7

Perfektní večeři seženete po setmění v zahradách Forodani, které se mění na tržiště a jídelnu, kde vám hodí na gril jakoukoli čerstvě ulovenou mořskou lahůdku.

02tanzanie_Zanzibar-19 MAR_7615

Jelikož je Kamenné město přímo uprostřed Zanzibaru, tvoří i příjemnou základnu pro průzkum přírodních lákadel ostrova. Krásným jednodenním výletem jsou malé ostrůvky rozeseté na dohled od nábřeží. Na ostrově Changu je malá rezervace se sloními želvami, které jsou endemické na Seychellách a sem se dostaly jako domácí mazlíčci britského gubernátora. Źelvám se zde tak zalíbilo, že z původních 4 kusů se dnes rozmnožily na několik stovek a ty nejstarší stále pamatují britskou nadvládu! Jedná se o želvy suchozemské, které se rády nechávají krmit zelenými listy a když je poškrabkáte  pod krkem na jejich vrásčitém obličeji vykouzlíte blažený výraz.

MAR_7332 MAR_7321

Hned vedle ostrova Changuu jsou další malé ostrůvky, které jsou obklopeny slušnými korály a jejich do moře mizející bílý písek je perfektní k odpočinku nebo grilovanému obědu.

MAR_7307 MAR_7256

Další zajímavostí ostrova je endemický druh opice bez palce – guaréza červená. Můžete se za ní vydat do přírodní rezervace Jozani, kde vám kromě opic ukážou i původní zanzibarský prales s krásnými mahagonovými stromy a pásmo mangovníků, které se táhne podél pobřeží, kde se mořská voda míchá s podzemní sladkou.

MAR_7434 MAR_7432

Samotné guarézy jsou díky svému punkovému účesu vděčným fotografickým cílem, nejsou plaché, pohybují se ve skupinách až 50ti jedinců a obvykle je chytnete na stromě, jak se živí mladými výhonky.

MAR_7427 MAR_7398

Asi nejoblíbenější exkurzí ostrova je tzv. spice tour, neboli návštěva farmy na koření. Nejznámějším kořením ostrova je hřebíček, jehož pěstování je dodnes regulováno vládou, ale na farmách se dnes pěstuje prakticky vše kromě šafránu. Energetičtí průvodci vám představí běžné druhy jako kurkuma či zázvor, ale i ty ceněné jako skořice, vanilka či kardamom. V místním stánku si můžete nakoupit pěkně zabalené směsi domů a na závěr vám dají ještě ochutnat exotické druhy ovoce, které budetev českém Tescu jen těžko shánět – chlebovník, karambolu či mučenku (maracuju).

MAR_7520

Když máte splněny všechny „povinnosti“, můžete se slastně rozvalit na jedné z bělostných pláží. Mezi nejvyhlášenější patří severní Nungwi a vedlejší Kedwa, která byla dokonce zařazena mezi 10 nejkrásnějších na světě. Pokud patříte mezi ty, kteří se již po deseti minutách na pláži neskutečně nudí, nemusíte zoufat ani zde – šnorchlování, potápění, pěší vycházky po pláži, k majáku, návštěva akvária mořských želv jsou na dosah.

MAR_7510 MAR_7461 MAR_7443 MAR_7452

Další korálový ostrůvek Mnemba je odtud příjemným celodenním výletem, zvláště díky pravé zanzibarské plachetnici dhow, na  které vás místní kluci přepraví. Můžete tak pod heslem „natáhnout plachty – dálky už čekají“ zažít pocit starých objevitelů, kteří se vydávali hledat poklady korálových ostrovů.

MAR_7580

MAR_7601 MAR_7560 MAR_7543

PRAKTICKÉ INFORMACE:

Ubytko: v Africe je prakticky všechno drahé, ceny jsou vyšší než v západní Evropě a standard nižší. Ve Stown townu lze z levných hotelů doporučit Safari lodge www.safarilodgetz.com, (cca 60USD/pokoj)  z pěkných historických Tembo house. Na pláži Nungwi, Amaan bungalov (80-160USD/noc), nebo projít bungalovy na pláži za „rozumnější“ cenu.

Doprava: po Kamenném městě můžete chodit pěšky, z Kamenného města na Jozani nebo Nungwi jezdí veřejná doprava, pokud si vezmete taxi, tak vás vyjde na cca 35USD/jedna cesta.

Jídlo: jíst můžete v restauracích, běžná cena za jídlo od 150kč nahoru, na tržnici ve Stown townu budete muset smlouvat, ale dostanete se zhruba na poloviční částku

Výlet na Mnembu či Chenguu včetně oběda stojí asi 25USD, potápění od 100USD

TIP: pokud chcete vidět maximum za krátkou dobu a poznat podobně naladěné lidi, jeďte na zájezd s Livingstonem: http://www.livingstone.cz/zajezdy/katalog/detail/kena-tanzanie-zanzibar-uganda-to-nejlepsi-z-afriky-2/

2 Comments

on “Zanzibar: ostrov pokladů
2 Comments on “Zanzibar: ostrov pokladů
  1. Dobry den,narazila jsem na Vas blog, v kvetnu se chystam sama s detmi 1+14let na Zanzibar. Chtela jsem ze zeptat,budu mit s sebou kocar,dcera jeste nechodi a taky je dost tezka a ja mam problemy ze zady. Mohla byste poradit,jak vyresit,kdyz bysme chteli na exkurzi do Jozani a Chunguu. Tam to s kocarem asi nepujde,ze?
    Lze nekde v obchode koupit presnidavky?
    Dekuji za Vas cas a tesim se na odpoved

    S pozdravem Marketa

    • Zdravím, tak to je opravdu dost specifická otázka 🙂 O presnídávkách opravdu nevím, nikde jsem je neviděla, ale taky jsem je tam jikdy nesháněla. Co se týče kočárku, tak na Changuu je to v pohodě, tam jsou celkem pěkné cestičky, problém bych spíš viděla v cestě loďkou, nevím zda Vám malý/á vydrží v klidu na klíně 45min, jezdí tam jen malé loďky a někdy můžou být celkem vlny. V Jozani je pěkná cestička mangrovy, tam projedete kočárem v pohodě a guarézy se často dají vidět přímo z asfaltky, tak to bych taky nezavrhovala, i když na nějakou velkou cestou džunglí to asi nebude :-)) Kombinace kočáru a nosítka alespoň na překonání krizových míst by Vám to určitě zjednodušila.
      Přeji krásnou dovolenou! Adriena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *