Prázdniny s dětmi v Dubaji

Nejvyšší budova světa, fantastické fontány, umělé ostrovy, naprostý luxus, lyžování v létě i koupání v zimě. Dubaj je jednoznačně výkladní skříní lidského umu, fantazie a stavitelství a  pro nás středoevropany díky přímým letům i nejsnadněji dostupnou exotikou. Tak ať chcete vyzkoušet jednodušší cestu s dětmi, zastavit se na pár dní při dlouhém letu do tropů nebo prožít naprosto pohodovou dovolenou se špičkovými službami, volba může padnout právě na ni. Já jsem v Dubaji byla poprvé za svobodna cca v roce 2005, potom několikrát před covidem na “stopoveru”, v roce 2022 jsme zde celá rodina strávili odpočinkové podzimní prázdniny a naposledy přes Velikonoce 2024 jsme půjčili auto a dělali hlavně výlety.

Co zažít a vidět?

Přestože s malými dětmi má člověk někdy 100 chutí zapíchnout celou dovolenou u moře, zrovna v Dubaji s tolika atrakcemi, které zaujmou i ty nejmenší, by to byla opravdu škoda.  Pokud se chcete hlavně koupat, pak bych doporučila především podzimní měsíce, říjen a listopad, kdy je perfektně prohřátá voda, ale už nejsou taková parna. Hledejte hotel u umělé laguny, kde bude moře klidné a plytké, např. na Palm Jumeirah. Kromě toho bych vybrala několik bodů zájmu a vždy ráno nebo navečer pláž prokládat výlety. Dubajské atrakce jsou dost drahé, ale taky perfektně zorganizované, s interaktivními návštěvnickými centry, takže nejlépe nespěchat a vychutnat si 1 max 2 denně. Atrakce jsou řazené jednoduše – v pořadí od těch nejbližších od letiště na západ.


Deira & Dubai creek

Tady to všechno začalo, nejstarší část Dubaje se táhne podél dubajského zálivu Dubai creek, jehož přístav se stal cca před sto lety centrem obchodu s perlami a rybolovu. Dodnes je zde orientální atmosféra s arabským tržištěm souq, kde můžete nakoupit spoustu suvenýrů, čaje, koření či pestrobarevné lampičky. Zdejší prodejci si rádi popovídají a nabídnou své zboží, ale nejsou vtíraví a děti přímo milují. Hned za rohem se můžete podívat do honosných výkladů zlatého trhu, kde si zákazníci především z Indie kupují zlaté šperky na kila. Super zážitkem je jízda tradiční dřevěnou loďkou Abra: loďka je bez zábradlí, takže jen naskočíte, zaplatíte 1AED a už fičíte na druhý břeh. Dá se zvládnout i s kočárkem 🙂

Dubai mall

Za Deirou se do nebe tyčí centrum města s jeho největší atrakcí – Burj Khalífou, nejvyšší budovou světa. Tato vyrůstá hned vedle obchodního centra Dubai mall, který zahrnuje kromě stovek obchodů, dinosaura a plochy na bruslení další top atrakce –  Dubai fountain a Dubai aquarium.

Burj Khalifa

Nejvyšší budovu světa nesmí minout žádný návštěvník, ať cestuje s dětmi nebo bez nich, každému spadne brada, když se zpoza východu z nákupního centra vynořují nikdy nekončící řádky pater. Budova jich má celkem 160 a tyčí se do výšky 878m, ale jako návštěvníci se dostanete maximálně do vyhlídkových pater 124 a 125 ve 456metrech. Vstupenky na “At the top” nejsou nejlevnější, začínají na cca 100EURech na osobu starší 4 let a je nejlépe je koupit dopředu přes webovky, ale alespoň jednou za život to opravdu stojí za to! 

Série vysokorychlostních výtahů vás postupně vyveze až na vyhlídková patra, odkud je samozřejmě bombastický výhled. Asi nejpěknější je hned dolů na sérii fontán a kanálů vedle Dubai Mall, ale dohlédnete i dál, na Palm dubai i Dubai marinu. Nejoblíbenější čas je tak 2 hodiny před západem slunce, doba na vyhlídkovém patře není omezená, takže si můžete vychutnat denní výhled, západ i noční osvětlení.

Dubai fountain

Dalším velmi krásným zážitkem je pozorovat večer osvětlenou věž v popředí s nejvyšší tančící fontánou světa. Show je zcela zdarma,  začíná po setmění v 6 hodin a v půlhodinových intervalech trvá až do 11 večer. Voda může tryskat do výšky až 140m a v jednu chvíli může být ve vzduchu až 83 tisíc litrů vody. Tančící fontána je doprovázena hudbou různých žánrů a osvětlena tisíci žárovek a projektorů. Pokud si sednete na večeři do jedné z přilehlých restaurací, můžete šou sledovat i několikrát po sobě, nebo klidně i celý večer.

Dubai aquarium and underwater ZOO

Přímo v areálu obchodního centra můžete také vejít do fantastického podvodního světa. Hvězdou tohoto akvária je jistě jedna z největších nádrží světa – 10 milion-litrové akvárium, kterým prochází podvodní tunel. Obdivovat můžete více než 33000 mořských živočichů ze 160 druhů, včetně více než 300 žraloků a rejnoků.

Madinat Jumeirah

Přestože Dubai doslova přetéká novými atrakcemi, prakticky každý rok přibude nový zábavní park, muzeum, rozhledna, výlet či jiná atrakce, která je v kurzu, já se vždy ráda nostalgicky vracím do oblasti Jumeirah, která jako první proslavila Dubai jako luxusní destinaci se svým 7* hotelem ve tvaru plachetnice Burj al Arab. V této oblasti je hned několik hotelů, které jsou propojeny sítí kanálů proto se jí přezdívá dubajské Benátky. Pokud si nemůžete dovolit zde noclehovat, doporučuji alespoň navštívit jednu z restaurací, kaváren či souq, které vám také nabídnou fantastický výhled na tyto ikonické místa. Pokud máte rezervaci v restauraci, můžete se také projet i po umělých kanálech.

Palm Jumeirah

Palma je dalším dubajským „hotspotem“ na jehož prozkoumání vám stěží bude stačit jediný den. Mezi nejzajímavější místa patří ikonický hotel Atlantis s aquaparkem i akváriem a vyhlídka The View.

The View

Návštěvu jednoho z divů moderního lidského umu, umělého ostrova The Palm doporučuji začít (popř. zakončit) na této senzační vyhlídce. Nejen že pohled seshora je skutečně dechberoucí, ještě než nastoupíte to výtahu, projdete  několika interaktivními zastávkami o faktech a zajímavostech ostrova. Na té první vám na digitální podlaze Palma vyroste doslova pod nohama, následuje krátký film o stavbě a pokud byste chtěli ještě více informací, je zde i výstava. Nejzajímavější je to ale samozřejmě nahoře, kdy se z 32. patra otevře výhled nejen na Palmu, ale i Marinu a dále k centru města.  Kromě skleněných selfie schůdků si tento super pohled můžete užívat i z kavárny, jejíž čokoládová zmrzlina na chvíli usadí i ty největší uličníky.

Atlantis

I když k této dubajské legendě již přibyl větší, dražší a luxusnější bratříček Atlantis Royal, ten „starý“ stále zůstává správnou volbou pro rodiny s menšími dětmi. Nejlepší variantou je samozřejmě se zde ubytovat, ale i pro nás ostatní je to super výlet. Jelikož příliš neholdujeme velkým akvaparkům, o Aquaventure vám toho moc nepovím, ale zato akvárium Lost Chambers nemůžu vynachválit. Sice nemá tunel jako to v Dubai mallu, ale je větší a s mnohem menšími davy návštěvníků. Hlavní nádrž je neuvěřitelně působivá, s 65000 živočichy a 11 miliony litrů a klidně se můžete u jednoho z gigantických oken posadit, sledovat jak nad vámi krouží manty a žraloci a představovat si s dětmi jaké by to asi bylo být podmořským obyvatelem ve ztracené Atlantídě.

Lístky do Akvária nejsou nejlevnější, cca 150AED na osobu, ale můžu vám prozradit jeden trik, jak se jím pokochat úplně zdarma 🙂 Vstup do privátních prostor hotelu Atlantis je střežený celou armádou ochranky, stačí ale říct, že jdete do kavárny vedle lobby „Plato“ a dveře jsou vám rázem otevřeny. Po cestě se můžete kochat několika průhledy do fantastického akvária a navíc procházku zakončit ručně vyráběnými pralinkami či odpoledním čajem ve zmiňované kavárně. Nejlepší výhled na samotnou budovu je ze špice palmy, centra The Pointe, které je oblíbenou zastávkou na západ slunce, po kterém se hotel krásně nasvítí. Bohužel zdejší fontána byla v době naší návštěvy mimo provoz.

Dubai marina

Z Palmy je vidět další, spíše rezidenční čtvrt‘ Marína, jejíž výškáče se táhnou podél uměle vybudované laguny. Procházka zde je zvláště příjemná večer, kdy je vše nasvícené a v četných restauracích vládne rušný život. Po laguně se můžete svést i loďkou, buď na privátní plavbě za cca 300aed nebo za pouhých 7aed/os zdejší MHD – water taxi.

 

TIP NA VÝLET: pouštní kemp Caravanserai

I když je návštěva dnešní Dubaje cestou spíše do budoucnosti než do Arábie Tisíce a jedné noci, stále je zde možnost zažít trochu pohádkové atmosféry, a to na výletech do pouštních kempů. Tzv. pouštní safari nabízí bezpočet společností a jejich cena se pohybuje od 30 do 3000EUR na osobu, takže cenová škála opravdu pro každého. Já jsem náš výlet dlouho vybírala, většinou se mi nelíbil dlouhý čas transferů, zahrnutí adrenalinových aktivit, dle mého názoru nevhodných pro malé děti, nebo přílišná masovost. Nakonec jsem vybrala společnost Dubai trip, která provozuje kemp Caravanserai nedaleko za Dubají. Je možné sem dojet vlastním autem a vybrat aktivity dle vlastních zájmů. Největší hitovkou u našich dětí byli suverénně velbloudi, na nichž jezdili stále dokola. Milá paní nám namalovala na ruce krásné vzory hennou a potom jsme si mohli užít večeři pod hvězdami s ukázkami různých tanců celé Arábie. Do kempu jsme přijeli první a společně s velbloudy odjížděli poslední, takže nemusím dodávat, že to byla prima akce 🙂

Praktické informace:

Kdy jet?

Přesto že do Dubaje můžete jet v podstatě kdykoli, podle mě perfektní doba je právě na přelomu října a listopadu, kdy jsou před den teploty kolem 30 stupňů a stejně vyhřátá je i po létě voda v moři. Dalším super obdobím je naše jaro – od března do května, kdy je ale trochu chladnější moře. V červnu začínají horka nad 40 stupňů, komu to však nevadí, užije si v Dubaji spoustu služeb za snížené ceny. Leden a únor bych naopak označila za jediné nevhodné na koupání s teplotami kolem 25 stupňů, ale prima na výlety.

Let s Emirates

trvá cca 6 hodin a můžete letět z Prahy i Vídně. Rodiny s dětmi mají přednostní check in i průchod letištěm. S malými dětmi si s sebou můžete zdarma vzít kočárek i tekutiny. Pokud letíte s dítětem do 2 let požádejte o “bulkhead” sedadla a pro miminka i pro bassinet, neboli postýlku na spaní. Pro větší děti Emirates nabízí např. dětské jídlo či balíček s malou pozorností, nějakými pastelkami apod. V průběhu našeho letu procházeli i s Polaroidem a dělali rodinám fotku na památku, to bylo docela milé, dodnes ji máme na ledničce 🙂 Hlavním pozitivem pro větší děti je samozřejmě zábavní systém s nekonečnou zásobou filmů, seriálů i her vhodných tak od těch 3 roků. V ceně letenky je plné občerstvení včetně všech nápojů.

Cestou nazpět jsem zaznamenala jako hlavní nevýhodu, že na letišti v Dubaji není žádný dětský koutek ani hřiště.

Doprava v Dubaji

Nejsnadnější a nepříliš drahá varianta je taxi, které mají regulovanou cenu – nástupní taxa 12AED a poté 1,82AED/km. Tj. např z letiště do našeho hotelu 10km cca 200CZK. Nevýhoda je, že ve špičkách je někdy přímo nemožné jeden sehnat. Alternativa je Uber nebo appka Kareem, které jsou v Dubaji hojně využívány. Velmi praktické je metro, které vede středem Dubaje až na letiště. 

Při poslední návštěvě jsme měli půjčené auto od Alamo. Cena velmi dobrá cca 30USD na den, ale pokud začnete přidávat dětské sedačky, tak prudce roste, my jsme si tedy 1 podsedák vezli s sebou. Pokud máte CZ řidičák potřebujete si vyřídit i ten mezinárodní. I když se Dubaj jeví jako jednoduchá na navigaci, řízení je zde trochu divočina. Hlavní cesty mají i 8 proudů, odbočky z výjezdů, nadjezdy, gigantické kruháče, předjíždění z prava z leva… chce to prostě trochu pevnější nervy než v Praze na magistrále 🙂

 

Kde se ubytovat?

Ubytování v Dubaji je drahé, zejména pokud chcete bydlet v hotelu přímo na pláži. Nejexkluzivnější hotely se nachází na ostrově Palm a v Jumeirah. Pokud netrváte na pláži, tak podstatně ušetříte, v celku pěkné hotely se dají sehnat již za 100USD na noc a oblíbenou oblastí je nyní Marína.  Naopak pokud se chcete držet u letiště a jste zde třeba jen na 1 noc, máme dobrou zkušenost s Premium Inn, která má i vlastní letištní shuttle. My máme pláž ale rádi a tak jsme v roce 2022 zakotvili u Deiry v hotelu Centara, s vlastním malým aquaparkem a v roce 2024 jsme byli ubytováni přímo na Palmě v apartmánech hotelu Anantara

Ubytování v hotelu Centara

Když pominu, že vše kolem je právě ve výstavbě, byli jsme s tímto hotelem velmi spokojení. Pokoj byl pěkný a velký, jídlo vynikající, hlavně jsme si užili libanonskou restauraci v horním patře a restauraci na pláži. Ceny alkoholu jsou extrémní, 2dl vína myslím 16USD, tak to jsme si odpustili. Hotel má velmi příjemný aquapark s línou řekou, několika skluzavkami a skákací věží. Krásný rodinný bazén, dětský bazén, adults only bazén a bazén na vodní sporty se sítí a nafukovací dráhou. Má také vlastní pláž s velmi klidnou vodou, kde se večer dělalo i letní kino. Kromě toho mají i brouzdaliště, hřiště a hrací dům. Byli jsme zde 1 týden a akorát jsme stihli obejít všechny atrakce. Všichni zákaznící byli více méně rodiny s dětmi, takže zaměření hotelu je dost jednoznačné a určitě bych ho nedoporučila pro romantický pár. Rezervovali jsme přímo od hotelu s polopenzí.

Apartmány v hotelu Anantara

Pokud jste dočetli až sem, zasloužíte si můj tajný tip na ubytování v Dubaji! Hotel Anantara The Palm resort je 5* hotel na exkluzivním místě se špičkovými službami v thajském stylu, čemuž také odpovídá jeho cenovka. Při brouzdání prstem po googlemapsu jsme ale zjistili, že část bloků, kde se nachází apartmány byla také rozprodána soukromým majitelům, kteří je nyní pronajímají na AirBnB za třetinové ceny! Přístup je přitom do všech prostor hotelu – lagunových bazénů, hlavního bazénu, na privátní pláž včetně lehátek, do tropické zahrady, na hřiště atd. Kids club je možné navštívit za příplatek. V době naší návštěvy byl i celodenní velikonoční program pro děti. Apartmány jsou bez jídla, které se dá dokoupit v restauracích (teda za pořádné částky). My jsme udělali velký nákup v supermarketu WaitRose a kombinovali vlastní stravu s jídlem po restauracích.

 

Raději byste s dětmi někam dále? Dubaj je perfektní i jako stopover na cestě na Mauricius, Maledivy či Seychely. I tyto cesty najdete v rubrice S prckem v batohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *