Maledivy s batoletem

1200 ostrůvků na 26 atolech, tyrkysové laguny Indického oceánu, z nichž vystupují bělostné pláže lemované palmami. Se svými exkluzivními resorty jsou Maledivy pro někoho snem a vytouženou dovolenou, pro jiného synonymem nudy. Přece jen, co se dá asi tak dělat a zažít při pobytu na ostrůvku, který leckdy přejdete za necelých 5 minut? Ač jsem sama dlouhá léta patřila ke skeptikům, změna priorit spojená se založením rodiny, nás všechny v listopadu 2016 přenesla na bílé písky tohoto tropického ráje. A musím říct, že jsem odjížděla nadšená! Díky neuvěřitelné kráse zdejších pláží, podmořskému životu, překvapivému množství aktivit a zábavě, kterou nám poskytovala naše 18ti měsíční dcerka Maya jsme se nenudili ani minutu.

10 tipů na aktivity pro rodiče s dětmi na maledivách

1. Pláže

Jsou opravdu tak dokonalé jak vypadají na pohlednicích a pobyt na pláži nepřekvapivě představuje absolutní top pobytu na Maledivách. Písek je bílý a jemňoučký, voda sytě tyrkysová, s klidnou hladinou a minimálními vlnami. Zatímco ostatní hosté našeho resortu trávili celý den lenošením na lehátku s knihou v ruce, my jsme se nezastavili ani na minutu. Mezi oblíbené aktivity patřilo plácání báboviček na pláži, honění utíkajícího dítěte či cákání a šplíchání v plytké mořské vodě.  Za zmínku stojí, že v našem hotelu bylo dětí spousta, od úplně malých mimin, ale přesto to nepůsobilo nijak rušivě. Na rozdíl od velkých letovisek je poměr počtu lidí / místo na pláži velmi nízký a každý si může najít své soukromé zákoutí.

1. A Pozorování žraločích mimin z pláže

Zábavu, na kterou jen tak nenatrefíte bylo pozorování žraločích miminek v plytké vodě přímo u pláže. Brzy jsme zjistili, že co je ideální pro lidská batolata je perfektní i pro ta žraločí – stejně jako oni jsme si totiž oblíbili  částečně zastíněnou část pláže, s velmi plytkou a klidnou vodou, která se ukázala být oblíbeným místem pro nácvik lovu. Jelikož žralůčci zaplouvali skoro až na břeh, mohli jsme i venku z vody dlouhé minuty pozorovat jak se prohání sem a tam a požírají své nevinné oběti z řad velkých rybích hejn. Může to sice znít jako scéna z Čelistí, ale naštěstí se jednalo o žraloka útesového, který člověku není nebezpečný ani v dospělosti.

2. šnorchlování

Maledivy jsou jednou z nejoblíbenějších světových lokalit pro milovníky podmořského světa, což byl také jeden z našich hlavních motivů pro výběr této destinace. Pokud jste potápěči, budete hledat resort s potápěčským centrem či vyrazíte přímo na live-aboard výlet lodí za nejlepšími lokalitami. Pokud cestujete s dětmi a chcete si potápěním či šnorlováním jen zpestřit pobyt u moře, hledejte hotel, který se pyšní krásným house reefem, neboli vlastním korálovým útesem obklopujícím přímo hotelový ostrov, dostupným bez použití lodě. Jen v takovém případě jste maximálně flexibilní a můžete se kochat krásou podmoří tehdy, kdy to vyhovuje vám z hlediska rutiny vašich dětí. A že je čím se kochat! Do 20 metrů od naší pláže žili např.: zmiňovaný žralok útesový (tentokrát i ten dospělí), želvy, morény, sasanky a desítky pestrobarevných obyvatel korálů.

3. popíjení koktejlu při západu slunce

Malé ostrovy Malediv mají tu výhodu, že ať si vyberete jakýkoli, můžete každý den pozorovat východ i západ slunce. Nebudeme si ale nic nalhávat, západy slunce jsou mnohem populárnější, zvláště, pokud je můžete pozorovat z pohodlné barové sedačky s koktejlem v ruce. Tuto slast jsme si několikrát dopřáli i přes vysoké ceny alkoholu (Maledivy jsou muslimskou zemí) i my. Zatímco vy sosáte lahodný mok, dítě zabavíte hrou s ozdobnými kousky ovoce, deštníčky či vlastním virgin nápojem např. z lahodného čerstvého manga.

4. výlet lodí na obydlený ostrov

Většina hotelů a resortů na Maledivách se nachází na ostrovech, které jsou místními lidmi neobydlené a vy se tak prakticky nemusíte za celou dovolenou dostat do kontaktu se zdejšími obyvateli a kulturou. Tento způsob cestování jsem vždy odsuzovala a i teď, s malým dítětem se vždy snažíme zaplout mezi místní. Tentokrát jsme navšívili ostrůvek Himmafushi. Shlédli jsme místní elektrárnu, mešitu i odpočinkové houpací křesla, ale suverénně největší zábava byla, když jsme se zastavili s domácími na stinném prostranství a místní děti si vzali Mayu do parády – hrály fotbal, přelézaly po lavičkách a (ano, i ve vesničce na Maledivách!!) bojovaly o smartphone 🙂

5. výlet do Male

Jelikož byl „náš“ ostrov jen 15 minut plavby lodí od Male, bylo by hříchem nepodívat se do této netypické metropole a prakticky jediného skutečného města v celé zemi. Na ploše necelých 2 čtverečních km se tísní skoro 100tis obyvatel a spleť silnic s neustálým hustým provozem. Pro turistu se ale jedná o jednoduchou destinaci, kde se zabaví minimálně na půl dne. S přístavištěm sousedí budovy ovocného a rybího trhu, kam se celý den sváží úlovky místních rybářů. Hned 5 minut chůze od přístavu je budova nové mešity, národní muzeum a pro rodiče s dětmi velmi příjemný Sultánův park, kde mají i dětské hřiště. Nejkrásnější je ale stará páteční mešita, vzdálená asi dalších 5 minut chůze, která pochází ze 17. století a má krásný dřevěný vyřezávaný interiér (pro ženy nutno šátek na hlavu).

6. návštěva jiného resortu

Pokud jste jako my, budete hledat mezi levnějšími resorty na souostroví. Proč si ale na 1 den nedopřát luxusu 5tihvězdičkového hotelu? Některé nabízí denní vstup za přijatelnou cenu a vy se můžete na vlastní oči přesvědčit, že místa na pláži je tu ještě více, ale voda tyrkysovéjší už více prostě být nemůže. My jsme navštívili resort Paradise Island, který měl umělou lagunu, takže vodu naprosto stojatou jako v bazénu (pro děti perfektní), zato vůbec žádný korál. Zajímavým výjevem byl i příjezd na ostrov těsně kolem ultra-luxusního resortu Soneva Gili který nabízí over-water vily (ne pokoje nebo bungalovy) za lidových cca 10tis USD/noc.

7. pozorování zákulisního života ostrovního resortu

Pobyt na Maledivách platí za ty dražší zážitky, které si člověk ve svém životě dopřeje. Pokud se na ceny díváte v katalogu doma na sedačce, můžou se zdát až závratné a vy se ptáte zda je taková výše opodstatněná. Jakmile ale dorazíte na hotelový ostrov, stačí jediná procházka vnitrozemím a je to jasné – tyto ostrovy jsou totiž přirozeně absolutně nesoběstačné, není zde zdroj vody ani úrodná půda a vše, včetně pitné vody, elektřiny či potravin sem musí být dovezeno nebo nákladně vyrobeno. Náš ostrov disponoval vlastní továrnou na odsolování vody, její nádrže byly tak obrovské, aby dokázali zásobit bazén, prádelnu i sprchování a navíc měla speciální oddíl pro výrobu nezávadné vody na pití. Byla zde samozřejmě malá elektrárna, telekomunikační vysílač a zahrada foliovníků s hydroponickými záhony na pěstování zeleniny. Samostatnou odnož tvořila vesnice pro zaměstnance, kteří pocházeli z celé Asie, včetně ubytoven, kantýny a výstavního fotbalového hřiště.

8.  koupání v bazénu

Když jsme vyzkoušeli pláž na východě, severu i západu ostrova (na jihu bylo přístaviště), přišel na řadu i klidný bazén ve vnitrozemí ostrůvku, který jsme si nakonec vcelku oblíbili. Na člověka (dítě) se nelepil písek, i pokud se na moři zvedl trochu vítr, tady bylo stále pěkně teploučko a mezi jasné výhody patřila i přítomnost baru.

My jsme nevyužili, ale rozhodně stojí zato vyzkoušet:

9. vyhlídkový let nad atolem

Jeden z nejkrásnějších pohledů na ostrovy Malediv je ze vzduchu, kdy vidíte bílé ostrůvky rozeseté do tyrkysové vody v atolových útvarech. Vyhlídkový let trvá jen hodinku a vaše batole můžete přibalit zdarma.

10. v sezoně výlet za žralokem velrybím či mantami

Jednou z velkých výhod family-friendly resortů je, že provozují před den tzv. Kids cluby (školky), kde děti nad 3 roky pohlídají zdarma a na vyžádání jsou schopni pro ty mladší zajistit individuální hlídání. Potom se můžete třeba na 1 den vzdálit od své ratolesti a vyzkoušet některou z aktivit, která pro malé děti vhodná není. Mezi nejzajímavější patří šnorlování se žraloky obrovskými (velrybími) nebo mantami, Délka výletu a dostupnost záleží na sezoně a zde se tato zvířata vyskytují v okolí vašeho hotelu. V našem datu se dalo jet na 8mihodinový výlet na žraloka obrovského, ale manty prý budou mít sezónu až za pár měsíců.

PRAKTICKé TIPy:

JAK VYBRAT SPRÁVNĚ HOTEL NA MALEDIVÁCH

Jelikož na Maledivách prakticky 1 hotel = celý ostrov, výběr toho správného je alfa a omega vaší úspěšné dovolené. Proto, pokud cestujete s dětmi, dejte si při výběru záležet na:

– hotel se sám „profiluje“ jako family-friendly, tj. děti jsou vítány, mají pro ně postýlky, židličky, vyhrazenou část bazénu, hřiště a ideálně i Kids klub, neboli školku, kde děti většinou od 3 let pohlídají klidně i celý den bez dalších poplatků

– vybírejte z hotelů, které mají dobré/ krátké spojení z letiště. My jsme byli velmi rádi, že po dlouhém mezinárodním letu to do našeho hotelu trvalo jen 15 minut. Krása moře ani klid nebyl blízkostí letiště ani hlavního města Male nijak narušen.

– ostrov má vlastní house reef, neboli domácí korálový útes, dostupný z břehu – tak si maximálně užijete zdejšího podmořského života

– zaplaťte si rovnou plnou penzi, z ostrova si do levné lokální restaurace neodskočíte. Stejně ale musíte počítat s dalšími vysokými cenami za nápoje i vodu.

– prakticky všechny pokoje na Maledivách mají klimatizaci, v tropech ji ale nikdy nenastavujte na méně než 26 stupňů.

VYBERTE DOBRÝ LET

Dejte si záležet na výběru co nejkratšího a nejpřímočařejšího letu, stojí to i za vyšší cenu. Nám se velmi osvědčilo spojení s Qatar airways, kteří nám a potřebám batolete vždy vyšli maximálně vstříct.

ZÁSOBTE SI LÉKÁRNIČKU

I když náš hotel měl vlastního doktora a lékárnu, z mých zkušeností, prakticky nikde na světě nechtějí řešit děti do 2 let. Mějte s sebou lékárničku s běžnými léky třeba na nachlazení či průjem pro dítě a případně i matku, pokud kojíte.

O kráse Malediv není sporu, vždyť i proslavený norský mořeplavec Thor Heyerdahl ve své knize The Maldive Mystery napsal: “…při tomto pohledu na zemský ráj jsem si zaznamenal do deníku, že Maledivy jsou nejkrásnější ostrovy, co jsem kdy spatřil, ještě krásnější než jakýkoli korálový atol v Polynésii.

Navíc si troufám říct, že díky dobrému leteckému spojení z Evropy, absenci vážných tropických nemocí a dobré úrovni hotelů, které se leckdy profilují jako family-friendly, včetně on site lékařů jsou Maledivy i ideální destinací na cestování s malými dětmi.

Další tipy na cesty s miminem a batoletem najdete zde

 

4 Comments

on “Maledivy s batoletem
4 Comments on “Maledivy s batoletem
  1. Hezky článek, mohu prosim vedět,kde jste byli ubytování? Hledám family friendly hotely, ale ty, co nacházím, jsou poměrně drahé. Děkuji.

  2. Dobrý den Adrieno,

    váš článek mi naprosto bodl, zrovna hledáme kam se jet ohřát s dětmi v únoru. Dívali jsme se zatím podle letenek a lepší spojení bylo na Seychely, ale pak jsem si přečetla váš věcný komentář a směřuji to tedy na Maledivy… Jen tedy to spojení je hrozné. Na kolik vás cca vyšla prosím letenka s Qatar? Nyní vychází přes 20tis Kč, ale dají se právě sehnat i za 10tis, jenže s dlouhým přestupem a do toho se mi nechce s dětmi. Poletíme s nimi poprvé, takže nevíme ještě jak to budou snášet.

    Předem děkuji. Mirka

    • Dobrý den, Mirko,
      tak to jsem ráda, že článek stále inspiruje 🙂 Přiznám se, na Seychelách i Maledivách jsme byli je to už 5 let, cena letenky byla myslím do 20tis, ale od té doby ceny strašně stouply. Za těch 5 let naše dcera vyrostla a přibyl nám i druhý potomek. Takto retrospektivně, mě obě destinace přijdou velmi atraktivní. Pro školní děti, budou třeba i ty Seychelly zajimavější, dá se tam dělat více aktivit… nevím jak staré děti máte. Doteď si ale dávám záležet na dobrém leteckém spojení, ty lety s dětma jsou i tak hrozná řehole a tak nemá smysl si to více komplikovat. Další oblíbené destinace na únor s dobrým spojením jsou i Phuket či Mauricius. Klidně pište na email, pokud máte více dotazů – ráda poradím 🙂 adriena.v@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *