Radžastán: nejindičtější Indie

WP Google Maps Error

In order for your map to display, please make sure you insert your Google Maps JavaScript API key in the Maps->Settings->Advanced tab.

Sem vedla má úplně první cesta. Na vysoké škole, s baťohem, malým rozpočtem a touhou poznat svět jsme se vydali dobýt Indii. Naše kroky vedly právě sem – do pouštího státu Rajastan. Už první den v pohádkovém Udaipuru mě dostal. Za okny na jezeře plaval sněhobílý palác, paní domácí prala prádlo na malém ghátu a z jídla příjemně vonělo neznámé koření. Hned na poprvé se to povedlo – cestování jako celoživotní vášeň byla spečetěna.

Letos po více než 10 letech jsem se rozhodla do Rajastánu vrátit. Podívat se na místa, která jsem minula, zažít věci, ze kterých jsem měla strach. A byl to úspěch znova!

KDE TO JE: severo-západní Indie

PROČ TAM JET: protože se přenesete do pohádky tisíce a jedné noci – festivaly, sloni, velbloudi, paláce….Nejkrásnější města jsou Udaipur, Jaisalmer a Jodhpur

ZA KOLIK NEJLEVNĚJI: Indie je levná, stačí 20USD/osoba/den

rajastan (119)

Přes hlučný a turistický Jaipur jsme se přesunuli do klidného městečka Bikaner v severním Rajastánu. Klidné je skoro celý rok, ale nyní byly v plném proudu přípravy na Camel festival, který se zde pořádá jednou ročně. Sjedou se majitelé velbloudů z celého okolí a soutěží v nejrozmanitějších disciplínách – nejkrásněji vyzdobený velbloud, velbloud s nejzajímavějším vzorem vyholeným v srsti, velbloudí závody i velbloudí tanec (?!). Krásné dívky soutěží o titul Miss a muži o Mr. Marwar. Kritéria ale nejsou totožná s našimi – u dívek se hodnotí především ladnost pohybu v křiklavém sárí s nánosem make-upu a šperků. Muži musí mít především dlouhý…knír! Pokud není dlouhý, musí být alespoň plnovous rozčesaný do stran, co nejhrozněni, aby vystrašili každého nepřítele.

Z Bikaneru jsme pokračovali hlouběji do indické pouště Thar, zlatého města Jaisalmeru. Jeho pevnost je zázrakem a hrdým svědkem starých dob, kdy tudy procházeli bohatí obchodníci hedvábné stezky. Jaisalmer je ale také oblíbeným výchozím místem pro velbloudí safari do okolní pouště. Volíme třídenní variantu a nasedáme na kývající se koráb. Nemilým překvapením jsou všudypřítomné větrné věže, které zásobují elektřinou nedalekou ostře střeženou hranici s Pákistánem. Lidé, kteří žijí ve zdejších vesnicích musí nadále svítit petrolejkou.

Dále pokračujeme do překrásných Rajastánských měst. V modrém městě Jodhpur s impozantním palácem na skále, kroutíme hlavou nad zvláštní tradicí satí – upálení vdov. Ve zdi pevnosti jsou otisky více než 50ti žen, které se nechaly upálit na hranici svého manžela ještě ve dvacátém století! Pohádkový Udaipur, opět nezklame. Dějiště filmu Octopussy ze série Jamese Bonda opravdu dýchá atmosférou neskutečného bohatství někdejších vládců, maharádžů. Kromě toho je velmi turisticky příjemný, s dobrým jídlem, výlety do okolí a především nevykoukatelnými výhledy na jezero.

Udaipur – Benátky východu

rajastan (490)

rajastan (505) OLYMPUS DIGITAL CAMERA rajastan (438) rajastan (408) rajastan (406) rajastan (365) rajastan (364) rajastan (343)

Jodhpur – modré město s impozantním palácem

rajastan (342) rajastan (331) rajastan (328) rajastan (316) OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA rajastan (297) rajastan (288) rajastan (286) rajastan (280) rajastan (279) rajastan (277)

Jaisalmer- zlaté / pouštní město

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Camel safari – dny a noci na velbloudím hřbetě jsou opravdu relaxační

rajastan (243) OLYMPUS DIGITAL CAMERA rajastan (231) rajastan (204) rajastan (201)

Bikaner – Camel festival – při volbě Mr.Marwar se hodnité především turban a vous

rajastan (179) rajastan (173)  rajastan (117)

Paláce v Rajastánu jsou většinou stále v soukromých rukách maharadžů, kteří některé sami používají, jiné přeměnily na luxusní hotely nebo muzea

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Indii se vše odehrává na ulici. Vaření a stravování není vyjímkou. Zde se vyráví indická placka.

rajastan (093) rajastan (088) OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedním z bizadních zážitků byla návštěva „krysího chrámu“, lidé sem jezdí uctívat tyto hlodavce, protože věří, že jsou to převtělení vypravěči příběhů

rajastan (054) rajastan (043)

Jaipur – růžové město – krásné historické centrum plné domů jako z růžového perníku. Jako jedno z největších měst RAjastánu trpí ale přelidněností a hustou dopravou.

rajastan (039) rajastan (038) rajastan (037) rajastan (035) rajastan (021) rajastan (013) OLYMPUS DIGITAL CAMERA

One Comment

on “Radžastán: nejindičtější Indie
One Comment on “Radžastán: nejindičtější Indie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *