Gudžarát – za lvem asijským

WP Google Maps Error

In order for your map to display, please make sure you insert your Google Maps JavaScript API key in the Maps->Settings->Advanced tab.

Do Gudžarátu, zcela neturistického indického státu, mě dovedla touha vidět lva indického. Druh, který dříve obýval celý Blízký východ a jižní Asii, až se na konci devatenáctého století dostal skoro k vymření. Dnes jich žije ve volné přírodě asi 400 kusů, v jediném národním parku na světě – Sasan Gir. Park kromě toho, že nemá příliš rozvinutou infrastrukturu, je poměrně odlehlý, na jižním cípu státu Gujarát, den cesty od nejbližších velkých turistických atrakcí. A tak vznikla myšlenka prozkoumat celý stát Gujarát, do kterého opravdu mnoho lidí nezavítá a tudíž slibuje spoustu neotřelých zážitků.

KDE TO JE: severo-západní Indie

PROČ TAM JET: NP Sasan Gir – jediné místo na světě, kde žije lev asijský, Diu – malé Portugalsko v Indii, Unesco komplex mešit Champaner

ZA KOLIK NEJLEVNĚJI: Indie je levná, stačí 20USD/osoba/den, safari v Sasan Giru cca 50USD/osoba/den

Cestu jsme začali ve městě Bhuj, které je výchozím místem pro prozkoumávání indického „divokého západu“ Kutch. Nachází se zde několik paláců místního navába, ale celé město bylo vážně poškozeno při zemětřesení v roce 2001.

 

gujarat (001) gujarat (005) gujarat (013)

V Bhuji jsou krásná tradiční tržiště.

gujarat (014) OLYMPUS DIGITAL CAMERA gujarat (021) gujarat (023)

Vypadá to jako sníh, ale je to sůl!! Great Runn of Kutch je solná poušť, podobná známější Salar Uyuni v Bolívii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okolí města Bhuj je známé jako etnické centrum Indie. Místní ženy ručně vyšívají snad nejbarevnější textílie kontinetu.

gujarat (033) gujarat (036) gujarat (045) gujarat (048) OLYMPUS DIGITAL CAMERA

čaj o páté. Nepije se tu nijak jinak než z podšálků (?)

gujarat (058)

V městečku Mandvi kvete ruční výroba obrovských dřevěných lodí.

gujarat (062)život v chudinských čtvrtích je plný tradičních řemesel a ornamentů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ahmedabád – hlavní město Gujarátu je obrazem moderního, bohatého indického města. Má ale i svou starou část, složenou z uzavřených čtvrtí „pol“, jejichž obchodní ulice jsou přeplněné trhovci, lidmi i rikšami.

gujarat (411) gujarat (397) gujarat (393)

Ganeša – i přes oficiální definici, že je to bůh štěstí, každý Ind vám poví, že ke Ganešovi je radno se modlit často a poctivě, protože je bohem „profitu“!

gujarat (385)

Kousek od Ahmedabádu se nachází jedno z nejstarších měst kontinentu – Lothal, 4500 let staré, příslušící k Harapské civilizaci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

z ulic Ahmedabadu – Gudžarát je převážně muslimský stát

gujarat (368) gujarat (364) gujarat (362) gujarat (360)

Ahmedabád byl po dlouhých 13 let také domovem Mahátmy Ghádího. Ašram, který tu založil je dnes přístupný veřejnosti a obsahuje malé muzeum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA gujarat (340) gujarat (339) gujarat (308)

V Gudřarátu je málo navštěvovaný Unesco komplex Champaner. Zdejší mešity z 15. a 16.stol jsou prvními exempláři indo-islámské architektury a staly se předlohou mnoha známějších mugalských mešit v Delhí nebo Agře.

gujarat (300) gujarat (289) gujarat (281)

Na jižním cípu s Gudžarátem sousedí malý státeček Diu, který býval až do roku 1961 portugalskou kolonií. Dnes je Diu výletním místem bohatých Gudžarátců, kteří sem jezdí za alkoholem (v Gudžarátu, muslimském státě, je na alkohol prohibice) a několika příjemnými plážemi

gujarat (271) gujarat (267) gujarat (261)

Hlavním lákadlem Gudžarátu je národní park Sasan Gir, který je jediným domovem na světě lva indického.

gujarat (242) gujarat (230) gujarat (208) gujarat (192)

V Gudžarátu leží několik posvátných hor, které jsou lemované hinduistickými a džinistickými svatyněmi. My jsme překonali 10 000 schodů vedoucích na horu Girnar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výchozím místem pro Girnar je město Junagadh, které splňuje všechny požadavky na označení „indická díra“. Kromě kopy špíny a rozpadajících se domů je zde ale in jedno krásné mauzoleum a povedená ZOO s lvy indickými a tygry.

gujarat (103) gujarat (102)

 

mapa

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *