Divoká Papua Nová Guinea

PNG je synonymum dobrodružství, zvyků doby kamenné, lovců lebek i fantasticky barevných festivalů. V jediné zemi, na východní části třetího největšiho ostrova světažije 750 národůmluví se skoro 7000 jazyky, uctívají se krokodýli i žralocidžungle skrývá rajské ptáky a v korunách stromů skáčou klokani. Je to cestovatelský sen, skoro každý dobrodruh ji  ve svém to-do-listu, málokterý se sem skutečně dostane. Odlehlost, extremní cestovní náklady, neexistující infrastruktura a statistická nebezpečnost konzervují panenskost zeměTím lépe pro náskteří jsme se sem již podívali, nebo pro váskteří se tam chystáte – máme totiž vše jen pro sebe. Z  navstěvy v srpnu 2018 doporuciji nevynechat tyto zážitky:

1. Robinsonáda na ostrově a šnorchlování v Bismarkově moři

PNG je potápěčská destinace světové úrovně a zvláště její severní pobřeží je lemováno rajskými ostrovy bělostných pláží, skloněných palem a tyrkysových lagun. Mezi nejznámější střediska patři Rabaul, Milne Bay či ostrovy lásky Trobriand.  jsem pro svou robinsonádu ale zvolila malinký ostrov Yuo, kam  za pouhou hodinku přenesla loďka z nevzhledného přístavu města Wewak.
Můj “hoteliér” Robert je hlavou jedné z pouhých sedmi rodin, které maličký ostrov o průměru 1km obývají.  11 dětí všech věkových kategorií, které pomáhají s vedením rodinného penzionu. 4 jednoduché bambusové chatky bez splachovacího záchodu, vlastni sprchy, postele a vlastně i bez dveří se pyšni největším luxusem světa – soukromou pláží se  zlatým pískemdomácí čerstvou stravou a vřelým přijetím. Je odliv, písek je přímo posetý vyvrženými lasturami a korálová bariéra se spoustou ryb je pod blankytnou hladinou vidět i z břehu. Přes plastovou masku obdivuji svět jaký vídáme jen v nákladných akváriích. Nad barevnými talíři staletých korálů se prohání duhové rybky, Nemo vykukuje ze sasanky a v povzdálí patroluje respectbudicí žralok utesovy.

Kontakt: Naigboi guesthouse, Robert (+675)72767483

2. Vesnice kultu krokodýla na řece Sepik

PNG je protkaná sítí životadárných řek, z nichž Sepik je nejmohutnější. Jeho úrodné břehy daly vzniknout kultu krokodýlaproslaveného nejkrásnějším řezbářským uměním Pacifiku, domy duchu tambaran a iniciačními rituály jizvení. Po adrenalinové cestě autobusem nasedáme do dlouhé vydlabané kánoe, která bude naším dopravním prostředkem pro příštích 5 dní a míříme do srdce středního Sepiku. Okamžitě jsme uchváceni přímo pohádkovým prostředím zeleného háje a domů na kuřích nožkách.


Kromě návštěv tradičních vesniček máme na Sepiku štěstí hned na dvě události. V protější vesnici pravě probíhá iniciace mužů, kdy jim do zad a paží jejich strýc vyřeže vzor krokodýlí kůžeMuži na pokraji dospělosti traví celý měsíc usazení v domě duchů, kde za dohledu starších projdou celým procesem jizvení  do úplného zahojeni.


Dalším zážitkem je malý taneční festival sing sing, na nějž se sjedou obyvatele okolních vesnic. Od rána v každém koutku háje probíhají přípravy – malování obličeje, strojení do kostýmukteré organicky přerůstá v nácvik tradičních tanců  po jejich “ostrou” verzi. Muži předvádí lovecké pohyby, ženy kolem nich vlní svými vnadami i ozdobami z trávy. Zní bubny, trubky, činely a slova oslavných písni. A co že tito milírozesmátí lidé zpívají? “Hurá, hurá, zabili jsme nepřítele, máme jeho hlavu a  jsme doma, huráhurá!”

Kontakt: expert na oblast Sepiku je místní průvodce Chris Karis a jeho kolegové, 5ti denní expedici po řece Sepik lze rezervovat přes PNG Frontier Adventures 

3. Prales a pozorování rajek na vysočině

PNG není specifická jen svým kulturnim a etnickým bohatstvím, ale také naprosto jedinečnou přírodou. Biotopická Walliacova linie jasně odděluje džungle vedlejších ostrovů Indonésiekterým dominuji orangutani, sloni a tygři a která patři k Asii a pralesy PNG, která již patři k austropacifickému regionu. Největším obyvatelem zdejších lesů je nelétavý pták kasuár, nejpodivnější stromový klokan a svou nevídanou krásou a svůdnými tanci si získaly světovou proslulost ptáci ráje – rajky.


Vyrážím alespoň nahlédnout do tichého světa přírody na vysočinu při upatí hory Mt. Hagen. Asi 40min od stejnojmenného města je božská Magic Mountain Nature lodge, od které se vydávám do pralesa plného stromových kapradin a kvetoucích orchideí. Nezapomenutelný je výhled z terasy jídelny při svítání, která odhaluje hluboké údolí a vršky protějšího hřebene zahalené do sluneční rudé a zlaté.
Dalším velkým zážitkem je návštěva nedaleké Kumul lodgekterá se s oblíbeným krmítkem specializuje na pozorovaní ptáků. Na ovoce se sem slétávají místní černí kosi, zelení papoušci a především vzácné rajky! Vidíme hned 3 druhy, nejkrásnější exemplář  více než metrové bělostné ocasní pero.

Contact: Magic mountain, Kumul lodge

4. Sing sing v Mt. Hagenu

Tenhle festival je jistě jedním z největších lákadel celé PNG, čemuž není divu, sjedou se sem totiž v plné parádě kmeny ze širokého okolíjejichž návštěva by vás jinak stála měsíce a celé jmění. Multietnické singsingy vznikly  ve 20.století za podpory vlády, jako platforma k setkání jinak nepřátelských kmenů, které si zde v míru zatančí, zazpívají, domluví svatby a platby za dávné křivdy.


Atmosféru festivalu jen těžko popsat. Panuje zde směsice neuvěřitelné krásy, energie, exotiky, napětí a bojovnosti. Jak ří místní turistický guru a hoteliér pan Pym, “na festivalu se múže stát cokoli…“ Ráno panují přípravy doslova v každém keři na předměstí. Vytahují se kufry převzácných rajčích per, vytvářejí se koruny, malují obličeje, olejují tělanavěšují náhrdelníky, obmotávají sukénky. Jakmile je hotovo, skupiny začnou nacvičovat svůj singsingmuži z hor předvádí bojový pochod s odstrašujícími pokřikykypré ženy roztočí svá lesklá těla do rytmu bubínku a přátelští obyvatelé pobřeží zpívají vábivé písně. Masa těl se stále rozrůstá a koncentruje do hlavního festivalového prostoru, na ragbyové hřiště, kde kolem 11 dopoledne proudí simultálně více než 1000 účinkujících. Turisté jsou v zanedbatelné menšině, rozprchnuti ve vřavě. Jednoduše sbírám nejlepší fotky svého života, diskutuji s domorodci všech etnik, chci nasát a v sobě konzervovat maximum.

Kontakt: ubytování a dopravu na místo festivalu za nejrozumnější peníz zajistí pan Pym a jeho Paiya tours

Prakticke informace k navsteve PNG z roku 2018:

  • Vízum pro české občany je možné získat na mezinárodním letišti v Port Moresby, stačí platný pas a zpáteční letenka
  • Z Prahy či Vídně se do Port Moresby dostanete například lety Emirates do Dubaje a Singapuru a odtud do cílové destinace s Air Nuigini.
  • Pro pohyb po PNG je nutné používat místní aerolinky – národní dopravce Air Nuigini je spolehlivý a drahý, PNG air nespolehlivý a levnější
  • Místní doprava je velmi řídká a nepravidelná, což komplikuje klasické baťůžkaření. Já jsem zejména na Sepiku volila variantu cestování v malé skupince s místním průvodcem.
  • Cestování v PNG je extrémně nespolehlivé, drahé a nepohodlné. Jediné země se kterými je v těchto ohledech porovnatelná jsou DR Kongo, Kongo, Gabon či Angola.
  • PNG je známá jako velmi nebezpečná země – ja jsem se subjektivně cítila velice bezpečně ve vesnicích a naopak velmi nepříjemně ve městech. Vyvázla jsem ale bez jakékoli ujmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *